Çanakkale'de şehit dedelerini andılar

  • Giriş : 25.09.2007 / 23:58:00
  • Güncelleme : 25.09.2007 / 23:40:53

Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen Cumhuriyet Eğitim Gezileri'nin ilk bölümünde doğu ve güneydoğu illerindeki okullardan seçilen bin 120 öğrenci, 66 öğretmen ve idareci Çanakkale'de şehitlikleri gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gezi kapsamında Şehitler Abidesi'nde bir tören düzenlendi. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Sadettin Sabaz, Çanakkale zaferinin Türk tarihinin olağanüstü artlarda kazanılmış büyük bir zaferi olduğunu vurguladı.

Sabaz, 2004 yılından beri düzenlenen ve geçen yıl milli mücadelenin kazanıldığı toprakları da içine alacak şekilde genişletilen Cumhuriyet Eğitim Gezileri kapsamında bu yıl da binlerce öğrenciyi getireceklerini söyledi.

Çanakkale savaşlarında 250 bin şehit verilmesine rağmen kazanılan zaferlerle dünyaya Çanakkale'nin geçilmez olduğunun gösterildiğini hatırlatan Sabaz, şehitlikte bütün il, ilçe, bucak ve köylerden şehitler yattığını, bu sebeple kazanılan savaşın millî bir ruh zaferi olduğunu belirtti.

Çanakkale zaferinin kazanılmasının bölgeyi Türkiye'nin ve dünyanın en büyük ve önemli turizm merkezlerinden biri haline getirdiğini vurgulayan Sadettin Sabaz, gezilere doğu illerinden başlandığını hatırlattı.

Genel Müdür Sabaz, doğuda kış aylarının daha şiddetli geçmesi sebebiyle havaların mevsim normallerinde gittiği bu günlerde oralı öğrencileri ilk olarak gezdirdiklerini söyledi.

Daha sonra Çanakkaleli öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi mahalli oyunlar sergiledi. Tören bitiminde bazı öğrenciler, Şehitler Abidesi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi, bazıları da sembolik şehitlikte dedeleri için dua etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious