Çanakkale'de seyahat acenteleri denetlendi

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Çanakkale'de 13-18 Nisan arasında yapılan denetlemelerde, Gelibolu ve Truva'da faaliyet gösteren 23 kaçak acente, 11 rehbersiz seyahat acentesi ve 13 kaçak rehber olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nden bir kontrolör, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nden 2 şube müdürü, İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO), Antalya Rehberler Odası (ARO) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Genel Merkez Hukuk Bölümü'nden birer denetmenin yaptığı denetimlerde 23 kaçak acente, 11 rehbersiz seyahat acentesi ve 13 kaçak rehber belirlendi.

Konuyla ilgili açıklamada, mart ayındaki denetimlere göre Çanakkale'ye daha çok belgeli seyahat acenteleriyle gelindiği, kaçak faaliyetlerin bir önceki döneme göre daha az olduğu kaydedildi.

Alan Klavuzluğu Yönetmeliği sonrasında bazı alan klavuzları ve bölgedeki kamu kurum ve kuruluşlarının, kavuzların bu bölge için rehber sayıldığını iddia ettikleri belirtilen açıklamada, "Hattâ gelen gruplara, 'Bu bölgede profesyonel turist rehberleri anlatım yapamaz. Bölgeyi anlatmak bizim işimiz.' dedikleri ve seyahat acentelerine bizzat telefon ederek, 'Artık rehberle gelmenize gerek yok. Bizim kanunumuz çıktı. Bu bölgenin rehberleri artık biziz.' dedikleri, acente sahipleri tarafından tarafımıza iletilmiştir." denildi.

İZRO tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "1618 sayılı yasa gereği, milli park dahi olsa yerli ve yabancı tur faaliyetleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli seyahat acentelerinin organizasyonuyla ve turist rehberleriyle yapılabilir. Seyahat acenteleri, 1618 sayılı yasanın 10. maddesi gereği bakanlıktan belgeli rehber çalıştırmakla yükümlüdür ancak bazı alan klavuzları, Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği'nin 4. maddesinin (a) fıkrasını ihlalen bölgenin kültür ve tarih değerlerini anlatmaktadır. Bu anlatma ve bilgi verme yetkisinin, Turist Rehberliği Yönetmeliği'yle profesyonel turist rehberlerine verildiği ise açıktır."

Ayrıca Gelibolu Yarımadası içerisindeki faaliyetleri düzenleyecek olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Ana Tanıtım Merkezi'nin özel bir işletmeye 21 milyon YTL'ye ihale edildiği ve bu bilgileri odalarına sözlü olarak Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Ana Tanıtım Merkezi İşletme Müdürü'nün anlattığı da belirtilen açıklamada, aynı kişinin kendilerine ve emniyet birimlerine denetimi durdurmaları için tepki gösterdiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious