Çanakkale'ye tarifeli uçuş

Çanakkale'ye tarifeli uçuş.15217
  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Çanakkale'ye tarifeli uçak seferleri yarın sabahtan itibaren başlayacak. Atlas Jet Havayolları, ilk uçuşunu yarın sabah gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çanakkale'ye tarifeli uçuşların başlaması nedeniyle Çanakkale Havaalanı'nda bir tören düzenlendi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale'ye uçak seferlerinin yarın başlayacağını belirtti. Yıldırım, İtalya-Çanakkale arasında ro-ro seferlerinin de başladığını hatırlatarak, hem uçak hem de ro-ro seferleriyle kentin hem havadan hem denizden dünyaya bağlanacağını söyledi.

Çanakkale'de binlerce vatan evladının şehit düştüğünü belirten Yıldırım, yılda 2,5 milyon kişinin kente gelerek şehitliği ziyaret ettiğini, bunun yanı sıra tarihi yerleri gördüğünü, bu nedenle Çanakkale'ye ulaşım altyapısının güçlendirilmesinin zaruri ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Bu çerçevede Çanakkale Boğaz İşletmeciliğini il özel idaresine devrettiklerini, seyir emniyetini artıracak tesisleri hizmete sunduklarını anlatan Yıldırım, Kepez Limanı'nı da hizmete açtıklarını ifade etti. Yıldırım, Çanakkale'ye mahsus Ege açıklarındaki adalara ulaşımı kapsayan özel bir kanun çıkardıklarını belirterek, bu kanun uyarınca Maliye Bakanlığı'nın Evrensel Hizmet Fonu'ndan Çanakkale'ye 25 trilyon lira aktarıldığını kaydetti.

Çanakkale'ye yönelik hizmetlerini anlatan Yıldırım, kente başlatılan tarifeli uçuşların Çanakkale'yi dünyanın diğer yerlerine bağlayacağını söyledi.

Yıldırım, ''Ulaşım bir ülkenin kalkınmasının motorudur. Yeterli, konforlu, hızlı ve ekonomik ulaşım altyapısını oluşturamazsak dünya ile rekabet etme gücümüzü kazanamayız. Üstelik yollarda zamanımız kaybolur, ekonomik değerlerimiz heba olur'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, Çanakkale'ye yönelik hizmetlerinin öncelikle bu topraklarda şehit düşenlere bir vefa borcu olduğunu vurgulayarak, törene katılanlardan şehitlerin ruhu için ''Fatiha'' okumalarını istedi.

Atlas Jet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy da bugüne kadar Doğu illerinin Batı'ya bağlanması için adımlar atıldığını, bugün ise Türkiye'nin batısındaki Çanakkale'nin diğer illere hava yoluyla bağlandığını ifade etti. Uçuşların Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını söyleyen Ersoy, kente uçuşların başlamasının hükümetin uyguladığı ulaşım politikalarının bir sonucu olduğunu kaydetti.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı da Çanakkale'nin 5 yıl öncesine göre önemli gelişmeler kaydettiğini, kentin hem deniz hem de hava taşımacılığı açısından önemli bir noktaya ulaştığını belirtti.

Bu arada Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, katılacağı bildirilmesine karşın programa katılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious