Canan pilot olacaktı, melek oldu

Canan pilot olacaktı, melek oldu.10086
  • Giriş : 02.02.2008 / 09:16:00

Türk Hava Yolları'nda pilot olma hayalleri kuran 24 yaşındaki Canan Babayiğit, trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜRK Hava Yolları'nda pilot olma hayalleri kuran 24 yaşındaki Canan Babayiğit, mülakata giderken ağabeyinin kullandığı otomobille geçirdiği kazada ağır yaralandı, 6 gündür yoğun bakımda sürdürdüğü yaşam savaşını kaybetti. Canan Babayiğit, ailesinin yaşadığı Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Almanya'da doğan, gönlü göklerde olan Canan Babayiğit, Türk Hava Kurumu'nda paraşüt ve planör eğitimi aldı. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilotaj Bölümü'nü kazandı. İyi, hevesli bir öğrenci olan Canan, okulunu geçen yıl birincilikle bitirdi. Havayolu pilotluğu için birçok teklif aldı, Almanya'dan gelen teklifleri reddetti. Çalışmak istediği Türk Hava Yolları'na (THY) başvuran Babayiğit, mülakata kabul edilince dünyalar onun oldu.

Ağabeyi Ercan Babayiğit'le birlikte geçen Cumartesi günü Eskişehir'den İstanbul'a gelen Canan Babayiğit'i trafik canavarı, ağabeyiyle birlikte mülakata giderken emniyet şeridinde yakaladı. Ağabey Ercan Babayiğit, Şile yakınlarında TEM üzerinde telefonla adres sormak için kullandığı aracı sağ şeride çekip durdu. Bu arada bir minibüsün sıkıştırdığı başka bir araç, arkadan Babayiğitler'in otomobiline çarptı. Çarpma sonucu ağır yaralanan 2 kardeş, Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Canan, 6 gün boyunca yoğun bakımda ölümle savaştı. Dün ecele karşı verdiği savaşı kaybetti. Güzel Canan'ın cenazesi annesi Müzzeyen ve babası Erdoğan Babayiğit'in yaşadığı Muğla'nın Marmaris İlçesi'ne gönderildi.

En büyük hayalini gerçekleştirmek, THY'de pilot olup uçmak isterken melek olup gökyüzüne yükselen Canan için Marmaris'teki ilk tören ilçe merkezindeki Eski Cami'de düzenlendi. Öğle namazını takiben kılınan cenaze namazının ardından Canan, Marmaris ilçe mezarlığında toprağa verildi.

TRAFİĞE İKİNCİ KURBAN

Törenlere, Babayiğit Ailesi, yakınları, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Türk Kuşu ve THY yetkililerinin yanısıra Canan'ın üniversite arkadaşları da katıldı. Beş yıl önce 26 yaşındayken Trafik Kazası sonucu hayatını kaybeden en büyük çocukları Erhan'ı da trafik canavarına kurban veren Müzeyyen ve Erdoğan Babayiğit, kızlarını son yolculuğuna uğurlarken üzüntüden ayakta durmakta zorlandı. Üniversite arkadaşlarını kaybetmenin acısını yaşayan onlarca genç, mezarın üzerini çiçek yağmuruna tuttu.

Canan Babayiğit'e Türk Kuşu'nda pilotaj eğitimi veren Göksel Demiröz, duygularını aktarırken, “Çok çok başarılı bir öğrenciydi. Çok başarılı bir pilot olacaktı. Ancak maalesef olmadı. Canan melek olup uçtu'' diye konuştu.

Canan ile mülakat yapacak isimlerden biri olan THY'nın kaptan pilotlarından Selehattin Koçer ise konuşurken gözyaşlarını tutmakta zorlandı. Koçer, “Almanya'dan da ona mülakat tekfili gelmişti. Ama o ısrarla THY'yi istemişti. Okulunu bitiriş derecesi bile onun referansıydı. Mülakatı kesin kazanacak pilot olup uçacaktı'' dedi. Canan'ın arkadaşları da kendisinin Sun Express Havayolu'na kabul edildiğini ancak ısrarla THY'yi istediği için İstanbul'a gittiğini anlatıp gözyaşı döktü.

Öte yandan kaza günü Canan ile aynı araçta bulunan ağabey Ercan Babayiğit'in Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavisinin devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu ancak kız kardeşinin ölümü sebebiyle şok yaşadığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious