Canaydın, Divan'da fena patladı!

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

G.Saray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Divan Kurulu toplantısında kendisini eleştiren eski Divan Kurulu başkanı Duygun Yersuvat'a çok sert cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyük Amfi'de düzenlenen toplantıya, yönetim kurulu, alışılmışın aksine kalabalık bir kadroyla katıldı. Toplantıda başkan Özhan Canaydın'ın yanı sıra, 2. başkan Semih Haznedaroğlu, başkan yardımcısı Adnan Polat, genel sekreter Cengiz Özyalçın, yöneticiler Işın Çelebi, Mehmet Helvacı, Celal Gürcan, Fatih Gökşen ve Vedat İrdelp hazır bulundu.
Toplantının ilk bölümünde, hazırlanan modern stat projesinin sunumu, ASP-Yüksel Proje yetkililerince yapıldı.
Sunumunu yapan mimar Mete Arat, Stuttgart Stadı'nı yaptıklarını ve Allianz Arena'nın teknik alt yapısını düzenleyen firmalarla birlikte çalıştıklarını söyledi.

CANAYDIN SERT ÇIKTI

Divan Kurulu'nun eski başkanı Duygun Yarsuvat'ın, kendisine ve yönetime yönelik ağır eleştirilerde bulunması ve yine seçime gidilmesini istemesi üzerine başkan Özhan Canaydın, Yarsuvat'a çok sert bir şekilde yanıt verdi. Bir hayli sinirlenen Canaydın, Yarsuvat'a “Yeter artık, yeter” diye seslenerek, “Güzel bir günün başlangıcında klasik bir şekilde konuştunuz. Demokratik ölçülerde Galatasaraylılığımızla bunları geçeceğiz, Boynum kıldan ince, ancak bir gün gelecek ben de rektörlük döneminde, bu okulun müdürü neden tayin edildi veya gönderildi diye sorabilir miyim ? Duygun abim yetti artık, yalvarıyorum, artık yeter, bu hırsınızın nereden geldiğini biliyorum” dedi.

Galatasaray Adası'nın üzerinde “Galatasaray” adının yazdığını vurgulayan Canaydın, şöyle konuştu: “5 senelik kontrat var. 3 milyon dolar yatırım yapıldı. Yapamadığımız her şey yapıldı. Onunla iftihar etmemiz gerekirken, yerden yere vuruyoruz.” Çok yorulduklarını ve dışardaki olayları herkesin bildiğini anlatan Özhan Canaydın, “Ali Sami Yen'in toprağı bizim değil. Bir hukukçunun bunu bilerek manipüle etmesini hazmedemiyorum. O yerler bize verilse dahi biz oraya stattan başka bir şey yapamıyoruz. Biz Fenerbahçe gibi, oraya 100 milyon dolarlık yatırım yapsak dahi, o stat GSGM'nin malıdır. Bunu kaç defa anlatacağız” diye konuştu.

Canaydın, bir siyasi partinin grup toplantısına katılmasına yönelik eleştirileri de şöyle yanıtladı: “Ben Galatasaray Kulübü'nün başkanıyım, Galatasaray'a hizmet bekliyorum. Galatasaray'a hizmet eden kim olursa olsun, ben gider teşekkür ederim. Nasıl daha önceki yönetimlere teşekkür ettiysem, bugünkülere de teşekkür ederim. Ben devleti sayan, seven bir Galatasaraylıyım. Kimseye de böyle yaptığım için hesap vermem.” Taraftarlar arasında Galatasaraylılığa yakışmayan olaylar olduğunu dile getiren Canaydın, “Geçen seneki yüzyılın en önemli şampiyonluğunun keyfini çıkartmıyorlar, bu mevcut yönetimi aynı kadrolarla yıpratmak istiyorlar. Bu dışarı yansıyor. Tespitler yapılmıştır, televizyonlardan cd'ler alınmıştır. Savcılığa müracaat edip, bunları yapanlara kulübümüz davasını açacaktır” ifadesini kullandı.

Canaydın, “Büyük fedakarlıklar yapıyorum. Adım en kötü başkana çıkmış olabilir ama ben hizmet ediyorum, görevime devam ediyorum. Mart 2008'e kadar görevdeyim. Hatamla, sevabımla görevimi yapıyorum. Boynum kıldan ince, ama müsaade edin, kendi içimizde bunu yapmamalıyız. Sonra bu olaylar taraftarları etkiliyor. Benden kötülük geleceğinize inanmıyorsunuz ki, bana görev verdiniz. Münafık düşüncelerden uzak duralım. Galatasaray'da teammülleri yıkmayalım. Acımasızca, şahsi hesaplar uğruna bunları kimsenin yapmasına izin vermeyelim.” açıklamasını yaptı.

SEÇİM ENDİŞESİ

Toplantıda, Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, önümüzdeki yıl yapılacak erken genel seçimin, TOKİ açısından sıkıntı yaratabileceğini belirterek endişesini dile getirince, başkan Özhan Canaydın ve Yüksel Proje Genel Müdürü Celal Akın üyeleri rahatlattı. Akın, stat için ihalenin bu ay sonuna kadar açılacağını dile getirerek, “Bu stadın parasını TOKİ ödeyecek. Şu anda hiçbir sorun yok” derken, başkan Canaydın da “Türkiye'de yapılacak seçimle ilgili sorun olacağını sanmıyorum. Devletin bütün kademelerinden geçmiş, imzaların atıldığı bir proje bu” diyerek üyeleri rahatlattı.

YARSUVAT YİNE ELEŞTİRDİ

Divan Kurulu'nun eski başkanı Duygun Yarsuvat, toplantıda her zaman olduğu gibi, yönetimi ağır bir şekilde eleştirdi.
“Tüm Galatasaraylılar gibi çok üzgünüm. Galatasaray'ın birçok mal varlığı elinden gitmektedir” diye söze başlayan Yarsuvat, “Bizlere gelen davetiyede, 'Bir otomobil firmasının yeni çıkardığı modelin dünya lansmanı İstanbul Kuruçeşme'de yer alan Su Ada'da yapılacak' yazıyordu. Yanında da parantez içinde Galatasaray Adası yazılıydı. Bu ada bizim elimizden gitmiştir” şeklinde konuştu.

Yarsuvat, 5 senedir görev alan yönetim kurulunun, sadece geçmiş dönemdeki zararlardan söz ettiğini, kendi dönemlerindeki zararlarından bahsetmediğini anlatırken, “Galatasaray Adası için yıllık 400 bin dolardan 5 senelik sözleşme yapılmıştır. Adamızın bir örneği yoktur, mirasyedi gibi harcanmaması gerekir” ifadesini kullandı. Ali Sami Yen Stadı'nın yerinin TOKİ'ye verilmesini eleştiren Yarsuvat, “Bize tahsis edilen bir yüzük taşı gibi değerli bir yeri, bir macera uğruna terk ettik” dedi.

Duygun Yarsuvat, Galatasaray Kulübü'nün siyasallaştığı iddiasında da bulunurken, “Galatasaray Kulübü'nün hiçbir başkanı, bir siyasi partinin grup toplantısına katılıp, onları kendi selamlarıyla selamlamamıştır. Seçimlerde başka bir parti hükümete gelirse, TOKİ bu projeden vazgeçebilir. Dernekçilik ve spor siyasete alet edilmemelidir. Biz siyaset üstüyüz, Galatasaray Kulübü kendi varlığını bu siyaset üstü tutumu ile sürdürmüştür” şeklinde konuştu.
“Size sükunet içinde 5 yıldır bu krediyi verdik” diye konuşan Yarsuvat, şunları söyledi: “Siz hep geçmiş dönemin sıkıntılarından bahsediyorsunuz. Seçimi kazandığınız zaman bankalara olan borç 15 milyon dolardı, 30 futbolcu alınıp 26'sı gönderildi, 60 milyon dolar kredi alındı. 50 milyon doları başkanın kefaletiyle, 10 milyon doları da başka bir Galatasaraylı tarafından karşılanmıştır. O sene Şampiyonlar Ligi'ne giremediğimiz için ve teknik direktör değişikliği nedeniyle maddi çok kayıp oldu.”

Yarsuvat, kulüp genel kurulunun zamanında duruma el koyarak Riva arazisinin 70 milyon dolara elden çıkartılmasını engellediğini ileri sürünce, başkan Canaydın'ın, “Hangi bankaya veriyorduk?” diye sordu. Yarsuvat, “Siz kendiniz söylemiştiniz, Denizbank'a verecektiniz” yanıtını verdi. Duygun Yarsuvat'ın, “Haziran ayı içinde genel kurulu toplayın, ben de artık konuşmayayım? demesi üzerine, bazı üyeler “Aday var mı?” diye sordu. Yarsuvat, “Tabii ki var, genç bir aday çıktı. Daha önce de adaylar vardı” şeklinde cevap verdi.

Üyelerden Sami Çölgeçen, Ribery konusunda hata yapıldığını ifade ederek, “Burada biz kandırıldık. 'Paralar ödendi' denildi, ama sonuçta istenmeyen bir karar çıktı. Bunun suçlusu kimse, belirlenmeli. Bulunursa onu idam edecek değiliz ama böyle aymazları bilelim ki onlara oy vermeyelim” diye konuştu. Bu arada, 16 Mayıs'ta tüzük tadilatı ile ilgili Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda toplantı yapılacağı açıklanırken, geçen ay vefat eden Divan Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Mizanoğlu'nun yerine de Coşkun Gültekin bu göreve seçildi. Öte yandan, Galatasaray Sutopu Şubesi yetkilisi Mehmet Bilen'in, toplantıda “Fenerbahçeli söylemlerde bulunmak ve şubeyi karıştırmakla” suçladığı üye Hayri Kozak, “Başkandan ve yönetimden, aklanmam için beni Disiplin Kurulu'na vermesini istiyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious