Canaydın:İstediğim sürece görevdeyim

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, ”Başkanlık sürenizi belirlediniz mi?” şeklindeki soruyu, “İstirahatim, keyfim arzum istediği müddetçe görevime devam edebilirim" diye yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Memorial 11 Altın Adam” yarışmasına onur konuğu olarak katılan Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalyon Oteli'nde gerçekleştirilen 7. jüri toplantısına katılan Canaydın, “Çok üzülüyorum ama yılmıyorum, iradem dimdik ayakta” ifadelerini kullandı.

“PROTESTO İÇİN AYRILDIM”

Canaydın, Trabzonspor ile Ali Sami Yen Stadı'nda yaptıkları maçın ilk yarısında stattan ayrılış nedeninin, taraftarların tribünde açtıkları pankartlara karşı bir protesto olduğunu bildirdi. Stattan ayrıldıktan sonra, ayağı kırılan Trabzonsporlu futbolcu Musa Büyük'e hastanede yaptığı ziyaret nedeniyle mart ayının altın yöneticisi adayları arasına alındığını öğrenen Canaydın, konuya açıklık getirerek jürinin bu şekilde kendisini değerlendirmesini istedi.
Canaydın, şöyle konuştu: “Maçın ilk yarısı 1-0 lehimize bitti. Sevgili başkan Nuri Albayrak'tan özür diledim. 'Kusura bakmayın ben stadı terk ediyorum” dedim. Taraftarların pankart gösterisine çok üzülmüştüm. 'Bu benim adıma bir protestodur, sakın alınmayın' dedim. Açılan pankartlara karşı bir protestoydu. Oradan evime gitmem lazımdı. Musa'nın ayağının iki yerden kırıldığını duydum. Henüz basın gelmemiştir beni görüntüleyemez diye düşündüm. Koşarak hastaneye gittim. Baktım 3-4 kamera var. Bunun geri dönüşü yoktu. Stattan çıkışımın gayesi içimden gelen bir protestoydu.”

“BENİM POPÜLİZME İHTİYACIM VAR MI?”

Aynı gece geç saatlere kadar süren bir televizyon programında kendisiyle ilgili “Popülizm kokuyor” yorumuna kızdığını ifade eden Canaydın, büyük bir camianın lideri olarak popülizme ihtiyacı olmadığını ifade etti.
Ertesi gün bu yorumu yapanlara, “İnsanca bir davranışa insanca bir yorum getirmek lazım” diye haber gönderdiğini anlatan Canaydın, “Bu beni çok yaraladı. Büyük bir camianın lideriyim, popülizme ihtiyacım var mı? Basının belli bir bölümü tarafından yerden yere vuruluyorum. Bu kadar uzaklaştıysak spor ve fair play anlayışından, bunun hesabını sormamız lazım kendimize. Ben yolda sakatlanan, yaralanan birini görsem aynı hareket içinde bulunan bir insanım” şeklinde konuştu.

“20.45 İDDİASINA YİNE SAHİBİZ...

Canaydın, yardımcısı Adnan Polat'ın geçen sezon söylediği “20.45'de biz şampiyon olacağız” iddiası hatırlatılarak, “20.45 hala devam mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“20.45 espri laftır. Bunu bir espri olarak kabul ederseniz aynı iddiaya yine sahibiz. 9 maçta 27 puan hedefledik. Bunun ilk ayağını geçtik. 8 ayağı kaldı. Bunu becerebilirsek şampiyonluğun en büyük adaylarından birisiyiz.”

"GERETS'LE AYRILMANIN YOLLARI HER ZAMAN VAR"

Galatasaray Başkanı, yeni sezonda Erik Gerets ile devam edip etmeyecekleri yönündeki soruya verdiği yanıtta, “Opsiyonlu anlaşmamız bir yıl daha Gerets ile beraber olduğumuzu anlatıyor” dedi.
Gerets ile sözleşmedeki 1 yıllık opsiyonlarını kullanarak mukaveleyi uzattıklarını hatırlatan Canaydın, “Opsiyonu kullandık. Mukavelemiz gereği uzattık. Kendisiyle çalışacağız. Herhangi bir şey olursa, kendisi de gelip bizle konuşursa, ayrılmanın yolları her zaman var. Zorla hiçbir zaman güzellik olmuyor. Şu an mukaveleli antrenörümüz” şeklinde ifadeler kullanınca bir gazeteci bu ifadelerin çok açık olduğunu, belirterek Canaydın'a 'Gitmek isterse kabul edeceksiniz manası mı çıkıyor? şeklinde soru yöneltti.

Bu soruya, “Opsiyon anlaşmamız bir yıl daha Gerets ile beraber olduğumuzu anlatıyor. Her an herhangi bir itilafta karşılıklı oturulur, konuşulur” yanıtını verdi.

Canaydın, gazetecinin “Adnan Polat'ın istemediğini herkes biliyor” şeklindeki ifadelerine, “Biz gittik ikimiz beraber uzattık anlaşmayı. Bir terslik olursa oturulur, konuşulur. Ben geldiğimde Lucescu'nun Mehmet Cansun ile yaptığı anlaşma vardı. Oturduk karşılıklı çözdük. Futbolda her şey olabiliyor. Dünü yok. Bugünü ve yarını çok önemli” yanıtını verdi.

“KULÜPLER BİRLİĞİ OLARAK HİÇBİR YETKİMİZ YOK”

Kulüpler Birliği Vakfı'nın statüsünün değişmediği müddetçe, vakıfta yapılan çalışmaların sadece tavsiye kararı olmaktan öte gidemeyeceğini ifade eden Canaydın, “Ne kadar boş bir iş yaptığımızın farkındayız” dedi.
Vakıf senedinin hiçbir şey ifade etmediğini, profesyonel görev tarifinin sadece genel sekreter için var olduğunu anlatan Canaydın, “Bu statü değişmediği müddetçe, İngiltere ve Fransa'daki gibi, kulüpler birliği başkanının otomatik olarak federasyon üyesi olmadığı müddetçe hiçbir şey olmaz. Hiçbir yetkimiz yok. Çıkıyoruz, deklerasyon yayınlıyoruz ve manşet oluyoruz. Ne kadar boş bir iş yaptığımızın farkındayız. Ama toparlıyoruz işi, inşallah etkili ve yetkili olmaya gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

"YILIN İLK YARISINDA TEMELİ ATARIZ"

Özhan Canaydın, Seyrantepe'de yapılacak stadyumla ilgili bütün projelerin mayıs ayı sonu itibarıyla geleceğini, yılın ilk yarısında temel atılabileceğini ifade etti. Proje çalışmasında Mete Arat adında Almanya'da ilk 50 mimar içine giren bir Türk'ün bulunduğunu bunun da kendisini çok mutlu ettiğini kaydeden Canaydın, ”Mayıs sonu itibarıyla projelerin tümü gelmiş olacak. Projeyi çizdiren biz değiliz, biz projenin tipinde beraber hareket ediyoruz. Mayıs sonuna doğru tahminim ihale biter. İhale bittikten sonra belli bir süre beklemesi lazım. Senenin ilk yarısında temel atma olabilir” şeklinde konuştu.

Vestel Manisaspor'un eski teknik direktörü Ersun Yanal ile anlaştıkları yönünde bir süre önce medyada yer alan haberlerle ilgili “Hiçbir zaman kardeş kulüp ilan ettiğimiz bir kulübün teknik adamına ön teklifte bulunmayı etiğe uygun görmüyoruz” diyen Canaydın, genç oyuncularını verdikleri bazı kulüplerle yaptıkları görüşmelerin medyada yanlış değerlendirilmesinden yakındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious