Çandar, Özal'ın bir numaralı yalakasıydı

Çandar, Özal'ın bir numaralı yalakasıydı.10944
  • Giriş : 14.10.2008 / 20:49:00
  • Güncelleme : 14.10.2008 / 20:57:22

Cebeci, Tercüman'daki diziyi eleştirenleri de topa tuttu: Namuslu kadına o..... derseniz gülüp geçer. Ama...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sırrı Yüksel Cebeci'nin Tercüman'daki yazı dizisinde hedef tahtasında bugün Cengiz Çandar vardı. Çandar'a geçmişine ayna tutan Cebeci, Candar için "Özal'ın bir numaralı yalakasıydı" ifadesini kullandı.

Hepsi bu kadar da değil. Cebeci'nin, kendisini eleştirenlere de ağır mı ağır, bir çift lafı var: Namuslu kadına “o.....” derseniz, gülüp geçer. Fakat orospuya “o.....” derseniz, dünyayı başınıza yıkar."

- Gezginler kumpanyasından her dönemin adamı: Cengiz Çandar

2.cumhuriyetçi Cengiz Çandar, Cumhuriyet'i savunanlara statükonun zaptiyeleri' diyor.
“Turgut Özal'ın bir numaralı yalakasıydı” diyerek söze başlasak, Türkiye'deki tüm dönek ve yalakaların “Vay sen adama nasıl küfredersin” diye ayaklanacaklarını biliyoruz. Yani yalaka veya dönek olmak “normal”, bunu yazmak veya söylemek “küfür”... Bu konuda sadece şu kadarını söyleyerek sadede gelelim: Namuslu kadına “o.....” derseniz, gülüp geçer. Fakat o..... “o.....” derseniz, dünyayı başınıza yıkar. Özdemir İnce 25 Eylül 2007 tarihli Hürriyet'te, “Cengiz Çandar, kendisinin 2.Cumhuriyet Milli Takımı'nın Roberto Carlos'u olduğunu yazmış (Referans, 23.09.2007). Doğrudur, onun mümtaz yeri bu 'Gayrimilli Karma'dadır!” derse küfür değil, ama biz dersek küfürdür. Madem Özdemir İnce ile başladık, onunla devam edelim.

Cumhuriyet, statüko zaptiyesi mi?
Cengiz Çandar'ın Referans Gazetesi'nde 7 ve 14 Eylül 2007 günkü yazılarını eleştiren Özemir İnce, Hürriyet'te 25 Eylül 2007 günkü yazısında şöyle diyordu: “Her dönemin adamı gezginler kumpanyası'ndan Çengiz Çandar'la ilgileneceğim bugün. Cengiz Çandar, cumhuriyetçileri statükocu olmakla suçluyor.
Öyleyse evrensel statükoyu tanımlayalım: Küresel, liberal ve emperyalist kapitalizm. Şimdi Türkiye'de statükoyu tanımlayalım: IMF ve Dünya Bankası'nın yönetiminde; ABD ve AB'nin gözetimi altında; küresel, liberal ve emperyalist kapitalizmin hizmetinde AKP iktidarının düzeni. Cengiz Çandar, bu küresel kapitalist emperyalizmin hizmetinde dirsek çürütüyor, sonra kalkıp bu kapitalizm ve emperyalizmin hedef haline getirdiği cumhuriyeti savunanlara 'statükocu' diyor. Statüko (statu quo) sözlük anlamıyla kendi başına ne iyidir, ne de kötüdür. Nötr bir durumdur. Onun iyilik ve kötülüğü toplu durumda ortaya çıkar, yani görecedir ve konjonktüreldir. Cengiz Çandar'ın yanında yer aldığı ve övgüsünü yaptığı evrensel statükonun ne olduğunu yukarıda yazdım, bir kez daha yazayım: Küresel, liberal ve emperyalist kapitalizm.”

AKP muhalifleri de statükocuymuş
Devam ediyor Özdemir İnce: “Cengiz Çandar, küresel, liberal ve emperyalist kapitalizmi eleştiren cumhuriyetçileri statükonun zaptiyeleri olarak tanımlıyor. Cengiz Çandar, İslamcı AKP'nin Türkiye'de karşı olduğu ne kadar ilke ve özellik varsa onları statüko olarak tanımlıyor. Ona göre demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti statükoyu temsil ediyor. Ona göre Anayasa'nın 174. maddesinin koruması altında olan Devrim Yasaları da statükonun bir parçası. Ama çalışanların aleyhine olan yasalara, memurlara grev hakkını vermeyen yasalara karşı değil. Milletvekillerinin dokunulmazlığına, partiler ve seçim yasalarına karşı değil. Bu bağlamda (değişiklik istiyorsa) istediği AKP'nin öngördüğü değişiklikler. İktidar partisinin sözcülüğünü yapıyor ve AKP zihniyetine karşı çıkanları statükocu olmakla suçluyor. Şimdi birkaç statüko durumunu inceleyelim: Hitler, Mussolini, Salazar, General Franko, Humeyni ve benzerlerine karşı statükoyu savunmak iyi mi yoksa kötü mü?”

Çandarlı Halil Paşa'nın torunu
Peki, Özdemir İnce'nin “gezginler kumpanyasından” dediği Cengiz Çandar kimdir? Bugün paşalara en ağır eleştirileri yöneltmekte beis görmeyen Cengiz Çandar maalesef bir paşa torunudur. Tabii kendi ifadesiyle... Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin kayınpederi Şeyh Edebali ile bacanak olan ve I. Muradın sadrazamlığını yapan Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşanın torunu... Yani, Türk tarihinde Adnan Menderes'ten önce asılan ilk başbakanın torunu... İmparatorlukta sadrazamlık yapan sadece Çandarlı Hayreddin Paşa değildir. Babadan oğula geçmese de onun büyük oğlu Çandarlı Ali Paşa da sadrazamlık yapmıştır Osmanlı'da. Kosova Meydan Muharebesinde 1. Murad öldürüldükten sonra Yıldırım Beyazıt'ı tahta çıkaran odur. Ali Paşa'nın kardeşi Çandarlı İbrahim Paşa, ailede sadrazamlık yapan bir başka isimdir. Onun oğlu, büyükbabası ile aynı ismi taşıyan Çandarlı Halil Paşa ailenin çıkardığı bir diğer sadrazamdır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden hemen sonra Bizans'tan rüşvet aldığı söylentileri üzerine Çandarlı Halil Paşa'yı İstanbul veya Edirne'de idam ettirmiştir. II. Beyazıt zamanında sadrazamlık yapan onun oğlu Çandarlı İbrahim Paşa ise ailenin son sadrazam temsilcisi olarak tarihe geçmiştir. Çandarlı ailesi, bu tarihten sonra İznik'e yerleşerek toprak sahibi olmuştur. Kendi anlattıklarının yalancısıyız.
Kasım Gülek torpil olmuştu
Asıl adı Osman olan Cengiz Çandar, Saffet Hanım-İhsan Bey çiftinin oğlu olarak 1948 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Malatya'da görev yaptığı için İsmet İnönü hariç, CHPnin bütün Malatyalı milletvekilleri babası İhsan Bey'in yakın arkadaş çevresini oluşturuyordu. Aile Osman Cengiz'in doğduğu yıllarda Ankara'daydı, ama İstanbul sık sık ziyaret ediliyordu. Eğitimine Ankara Namık Kemal İlkokulu'nda başlayan Çandar, 11 yaşında iken Kayseri-Talas'taki Amerikan Okulu'na kaydedildi. Üst sınıfların alt sınıflardakileri himaye ettiği bir okuldu burası. Son sınıftan Hazım Kantarcı ve ondan iki sınıf büyük Uluç Gürkan himaye altına aldılar onu. Genel ahlak notu 9 olduğu için Tarsus Amerikan Koleji'ne, CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek'in araya girmesi ile ancak kayıt yaptırabildiğinde yıl 1963tü. Uluç Gürkan, İstemihan Talay, Erkut Yücaoğlu ile arkadaşlık ederek okuyan Çandar, ailede herkes hukukçu olduğu için tepkisel olarak Mülkiyeye (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) gitmeye karar verdi. Amacı diplomat olmaktı.

GAZETECİLER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*