Cani anne kızını da öldürmüş

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Eyüp'te, 5 yaşındaki oğlu Furkan'ıtedavi gördüğü hastanede kireç çözücü içirerek öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan anne Eda Göcet'e, 3 yaşındaki kızı Halenur Göcet'i de öldürdüğü gerekçesi ile dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgiye göre, 2005 yılı Kasım ayında meydana olay şöyle gelişti; geçimini tabelacık yaparak sağlayan İsa Göcet ve eşi Eda Göcet., 2004 yılı Temmuz ayında 2.5 yaşındaki kızları Halenur'u rahatsızlandığı için İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. Halenur, içtiği asit bazlı bir kimyasal maddeden dolayı iç organları ve ağız çevresinde yaralar oluştuğu tespit edilerek, alerji servisinde tedavi altına alındı. Ancak tüm çabalara rağmen talihsiz çocuk, bir sene süren yaşam mücadelesini bir yıl sonra 2005 yılı Temmuz ayında kaybetti. Ölen küçük kızın kan örneklerinde yapılan incelemede, asit bazlı bir kimyasal tespit edilirken, olay polis kayıtlarına 'ev kazası' olarak geçti.

Temmuz ayında kızlarını kaybeden Göcet ailesi, 5 yaşındaki oğulları Furkan'ı benzer şikayetler ile yine aynı hastaneye götürdü. Uzun bir tedavi sürecinde aileyi yakından tanıyan doktorlar, yaptıkları ilk müdahalede çocuğun birkaç ay önce ölen kız kardeşi ile aynı maddeleri içtiğini tespit etti. Aynı ailede ikinci kez yaşanan bu olayın bir tesadüf olamayacağını düşünen doktorlar, durumdan şüphelenerek tedavi altına alınan Furkan'ın yattığı odada refakatçi kanal anneyi yakın takibe aldı.

-DOKTORLAR YAKALADI-

Hastaneye yatırıldıktan birkaç gün sonra küçük Furkan'ın odasına ani bir baskın düzenleyen doktorlar, refakatçi kalan anne Eda G.'nin telaşla tuvalete giderek elindeki bir şişe dolusu sıvıyı döktüğünü görüp, durumu hemen polise bildirdi. annenin panikle çarşafa ve yerlere döktüğü sıvıdan örnekler alan polis, aynı zamanda Furkan'dan kan örnekleri alarak incelenmesi için Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Yapılan soruşturmanın sonunda elindeki şişede kireç sökücü bulunduğunu kabul eden anne Eda Göcet., hastane odasındaki tuvaletleri ve lavaboları temizlemek için getirdiğini söyleyince serbest bırakıldı. Adli Tıp Kurumu'nun raporuna göre ise ilk olayda ölen Halenur ile halen tedavi altında tutulan küçük Furkan'ın kanında, çarşaf ve yerlerden alınan aynı asit bazlı kimyasal maddeye rastlandığı belirlenince anne Eda Göcet polis tarafından gözaltına alındı.

-SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ-

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nde yapılan sorgusunun ardından Fatih Adliyesi'ne sevk edilen anne Eda Göcet., hakkındaki tüm suçlamaları reddetti. Hastane odasını temizlemek için kireç çözücü getirdiğini kabul eden anne, ölen kızı Halenur'un ölümü ile ilgisi bulunmadığını ileri sürdü. Eda Göcet., Nöbetçi Mahkeme tarafından 'ölüme sebebiyet vermek ve öldürmeye teşebbüs' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

-ANNE EDA GÖCET, AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTEMİYLE YARGILANIYOR-

Kireç çözücü içirerek kızı Halenur'u (3) öldürdüğü, oğlu Furkan'ı (5) da öldürmeye teşebbüs ettiği ileri sürülen Eda Göcet'in (24) müebbet hapis istemiyle yargılanmasına 10 Şubat 2006 tarihinde İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanmasına başlanılan Eda Göcet, hakkındaki iddiaları reddetti. Ölen kızının ve oğlu Furkan'ın buldukları herşeyi ağızlarına attıklarını bu nedenle zehirlenmiş olabileceklerini belirten Göcet, olay gününü şöyle anlattı: "Doktorlar oğluma gargara vermişti. Bu ilacı aldıktan sonra hastane odasındaki tuvaleti temizlemek için bir kutu kireç çözücü biraz da sakız alarak hastaneye döndüm. Yolda kireç çözücünün poşete sızdığını farkettim. Odaya geldiğimde Furkan'ın kurcalamaması için kireç çözücüyü tuvaletin sifonunun bağlı olduğu rezarvuarın içine koymuştum. Furkan ben yemek almak için odadan çıktığımda kireç çözücüye bulaşmış sakızları yemiş olabilir."

Şikayetçi İsa Göcet ise eşinin çocuklarını zehirlediğine kesin olarak inandığını söyledi. Furkan'ın sürekli hasta olmasına rağmen eşinin tutuklanmasından sonra hızla iyileşmeye başladığını belirten Göcet, "Bir buçuk sene kadar önce Furkan'ın başı şişmişti. O tarihte ne olduğunu söylememişti. Annesi tutuklandıktan sonra bana korkarak, annesinin kendisini merdivenlerden ittiğini söyledi." diye konuştu. Göcet, hakimin sorusu üzerine eşinin ruhsal hastalığı olmadığını ancak, evliliklerinin ilk yılında sık sık bağırarak bayıldığını söyledi. İsa Göcet bunun için eşini psikologlara beyin cerrahlarına hatta cinci hocalara götürdüklerini, nedeni anlaşılamayan bu bayılmaların zamanla kaybolduğunu belirtti.

Tanıklık olarak ifadesine başvurulan İ.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği'nde görevli uzman doktorlar Zeynep Ülker Tamay ve Ahmet Akçay ile psikolog Gülcan Peykerli, Halenur'da zehirlenme şüphesinin akıllarına geldiğini, ancak ağabeyi Furkan'ın zehirlendiğinin kesin olarak belirlenmesi üzerine anne Eda Göcet'i gözlem altına aldıklarını anlattı. Yaptıkları araştırmalar sonucu Göcet'in tavırlarının tıpta 'Muhchausen by proxy' olarak bilinen belirtilerle birebir örtüştüğünü farkettiklerini belirten doktorlar, bunun üzerine durumu polise bildirdiklerini söyledi. Bu hastaların çocuklarına çok iyi baktığını, iyi bir anne görüntüsü verdiklerini ama aynı zamanda hastalanmaları için ellerinden gelenleri yaptıklarını ifade eden doktorlar bu belirtilerin tamamen sanık Eda Göcet'e uyduğunu söyledi.

Duruşma sonunda Adli Tıp Kurumu'ndan gönderilecek olan Furkan Göcet'e ait kati raporun beklenmesine karar verildi. Mahkeme ayrıca, Halenur Göcet'in mezarının açılarak otopsi yapılmasına karar verdi.

-MİNİK EDANUR'UN ASİT İÇİRİLEREK ÖLDÜRÜLDÜĞÜ TESPİT EDİLDİ-

Minik Edanur'un mezarını açarak otopsi yapan Adli Tıp Kurumu, minik kızın koroziv (asit) bir madde içirilerek öldürüldüğünü saptadı. Savcılığın, canavarca hisle ve eziyet çektirerek çocuğunu kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istediği Eda Göcet, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious