Canı sıkılan AİHM'ye gidiyor!

Canı sıkılan AİHM'ye gidiyor!.15773
  • Giriş : 02.05.2008 / 20:59:00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yüksek Yargıcı Nina Vajic, Türkiye’nin AİHM’deki dava sayısı açısından Rusya’dan sonra 2. sırada bulunduğunu belirterek, “Türkiye ile ilgili 9 bin kadar dava halen askıda bulunuyor” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nce, üniversitenin Cibali Yerleşkesinde “İnsan Hakları Mahkemesi Önünde Türkiye’nin 20 Yılı” konulu panel düzenlendi. Panel bölümünde konuşan AİHM Yüksek Yargıcı Nina Vajic de AİHM’in kendine has, 47 ülkede 800 milyon kişinin doğrudan erişebileceği bir organ olduğunu ifade etti.

Mahkemenin aldığı kararların, devletlerin iç hukukunda da bağlayıcı olduğunu belirten Vajic, her ülkenin, mahkemenin yer aldığı Strasbourg’a yargıç gönderme hakkı bulunduğunu ve bu yargıcın görev süresinin 6 yıl olduğunu anlattı.

AİHM’de şu an askıda bulunan 85 bin dava olduğunu, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 10 ülkenin, bu davaların yüzde 70-77’sini oluşturduğunu kaydeden Vajic, “Türkiye, AİHM’deki dava sayısı açısından Rusya’dan sonra 2. sırada. Türkiye ile ilgili 9 bin kadar dava halen askıda bulunuyor” dedi.

Vajic, son yıllardaki hukuksal reformlardan sonra Türkiye ile ilgili açılan davaların sayısında bir düşüş görüldüğünü söyledi.

AİHM Sekretaryasında hukukçu olan Hasan Bakırcı da Türkiye’nin bireysel başvuru hakkını tanıdığı 28 Ocak 1987’den bu yana AİHM’in, Türk halkını ve Türk Hükümetini etkileyecek çok önemli kararlara imza attığını belirterek, “Bu kararların icrası Türkiye’de önemli yasal ve idari değişikliklere yol açtığı gibi, Türk halkını da çok yakından etkiledi” diye konuştu.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious