Canın bedeli 40 bin YTL!

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Bingöl depreminde yaşamını yitiren öğrencilerin ailelerine ödenecek tazminat, yaşamaları halinde sağlayacakları yarara göre hesaplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bingöl depreminde yıkılan Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu’nun enkazı altında kalarak yaşamını yitiren 84 öğrencinin ailesi tarafından başlatılan hukuk savaşının ilk bölümü sonuçlandı. Mahkeme, ailelere 40’ar bin YTL tazminat ödenmesine karar verdi. Aileler, bilirkişi tarafından hazırlanan rapora tepki gösterdi.

Bingöl’de 1 Mayıs 2003 tarihinde meydana gelen depremde Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu’nda Eğitim gören 84 öğrenci ve 1 öğretmen yaşamını yitirdi. Çocuklarını depremde kaybeden aileler, 2004 yılında Malatya İdare Mahkemesi’ne başvurarak Milli Eğitim Bakanlığı aleyhinde maddi ve manevi tazminat davası açtı.Ancak, dosyalar yetkisizlik nedeniyle Elazığ İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

İdare Mahkemesi, öğrencilerin yaşaması durumunda ailelerine sağlayacağı katkının hesaplanması için bilirkişiye başvurdu. Bilirkişi, tarafından hazırlanan rapor, davalı aileler için tam bir hayal kırıklığı oldu.Rapora göre, yaşaması halinde bir öğrencinin ömür boyu orta yaştaki anne ve babasına katkısı 230 ile 750 YTL arasında değişecekti. Genç anne ve babalar için bu rakam ise 4 bin YTL olarak hesaplandı. Raporda, 50 ve üzerinde yaştaki anne ve babaya ise çocuğun hiç bir maddi katkısının olmayacağı görüşüne yer verildi.

İKİ YIL SÜREN HUKUK MÜCADELESİ

İki yıl süren hukuk mücadelesinin ilk ayağında mahkeme heyeti bilirkişi raporunu kabul ederek, maddi tazminat davasını redetti ve ailelere 40 bin YTL manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı..

Ancak, çocuklarını depremde kaybeden aileler bilirkişi raporuna tepkili. Depremde ölen Cahit Arın’ın babası köy Muhtarı Adem Arın, devletin kendilerine büyük haksızlık yaptığını söyledi. Arın,”Bir çocuk için 40 bin YTL verdiler, benim çocuğumu bana geri versinler ben 100 bin YTL veririm. Mahkeme tarafından anne ve baba için verilmesi öngörülen toplam 40 bin YTL için de Milli Eğitim Bakanlığı’nın temyize gitmesi çok ayıp ve ailelere hakarettir. Bu devletin büyük bir ayıbıdır” dedi.

“BU NASIL EFENDİLİK”

Mehmet Günana’nın babası Sıdık Günana ise, çocuklarını okula gönderdiklerini ve kendilerine cenazelerinin verildiğini belirtti. Günana, şöyle dedi:
“Malatya’da görev yapan bilirkişi tarafından çocuklarımızın değeri 4 bin YTL olarak belirlenmiş. Köylü olduğumuz için bunlardan bişey çıkmaz düşüncesiyle rapor hazırlanmış. Bu çocuklar ilerde savcı, hakim, öğretmen, doktor da olabilirlerdi. Sadece hakaret edilmiş. Bu büyük bir haksızlıktır. Hani köylü Milletin efendisiydi. Bu nasıl efendiliktir.”

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMYİZE GİTTİ

Bingöl Baro Başkanı Avukat Erdal Aydemir ise, Çeltiksuyu PİO’da hayatını kaybeden 84 öğrenci ailesinin açmış olduğu maddi ve manevi tazminat davaları için karar verildiğini ve dosyanın Milli Eğitim Bakanlığı’nca temyiz edildiğini söyledi. Aydemir, “Maddi tazminat davasında bilirkişi raporu dikkate alındığı için ailelere beklenen tazminat verilmedi, ancak manevi tazminat davalarında anne, baba ve kardeşler için toplam 40 bin YTL tazminat verilmesi öngörüldü. 80 dosya için karar verildi. 4 dosya da daha sonra sonuçlanacak. Bakanlık kararı temyiz için Danıştay’a götürdü. Bu da en az iki yıl surer”diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious