Çankaya adaylarına ipotek konulması, demokrasiye aykırı

Çankaya adaylarına ipotek konulması, demokrasiye aykırı.74381
  • Giriş : 13.08.2007 / 21:22:00

İlk tur oylaması yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçim süreci, tartışılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Gül'ün adaylığına Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk'in ardından 300 bin üyeli İstanbul Ticaret Odası'ndan da destek geldi.

Oda Başkanı Murat Yalçıntaş, halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini belirtirken, "Cumhurbaşkanı adaylarına ipotek konulan bir rejimin adı demokrasi olamaz." dedi. Cumhurbaşkanının, 22 Temmuz seçimlerinde halkın ortaya koyduğu irade doğrultusunda seçilmesi gerektiğini dile getiren Yalçıntaş, gerek TBMM içinde, gerekse TBMM dışında cumhurbaşkanı seçilme yeterliliğine sahip herkesin, hiçbir ön şart olmaksızın cumhurbaşkanlığına aday olma hakkı bulunduğunun altını çizdi ve "Türkiye her anlamda tam anlamıyla demokrasiyi yaşamak ve yaşatmak istiyorsa, korkulardan uzak bir şekilde demokrasisini güçlendirme yolunda kararlı adımlarla hareket etmek zorundadır." ifadelerini kullandı.

11. cumhurbaşkanının seçimi sürecinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle erken genel seçime gidildiğini hatırlatan İTO başkanı, "Demokrasilerde sıkıntı olduğunda gidilecek merci halktır. Halktan daha büyük karar mercii yoktur. Halk, sıkıntıyı adil ve dosdoğru bir şekilde çözer." dedi. Milletin sandıkta ortaya koyduğu iradeyi, yorumlarla, tevillerle eğip bükmenin bir anlamı olmadığının altını çizen Yalçıntaş'a göre, burada da halk bir irade ortaya koydu. Şimdi herkese düşen bu iradeye saygı göstermek. Meclis'e düşen de, halkın kendisine verdiği yetkiyi, Meclis'in açılışında yaşanan tabloya uygun bir şekilde Meclis'te tecelli ettirmek. Başkan Yalçıntaş, şunları dile getirdi: "Türk halkı yıllar sonra elde ettiği ekonomik ve siyasal istikrarın bozulmasını istemiyor. Biz de iş dünyası olarak, ekonomik ilerlemelerimizi sekteye uğratacak, reformları duraksatacak, istikrar havasını bozacak gelişmelerin yaşanmasını arzu etmiyoruz. 'Meydanların dili farklı, Meclis'in dili farklı' diye bir ikilemin içine sokulmadan cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlanmalıdır."

Abdulhamit Yıldız

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious