Çankaya belediyesi de Ergenekon'a girdi

Çankaya belediyesi de Ergenekon'a girdi.9158
  • Giriş : 29.09.2008 / 09:45:00

Rüşvetin belgesi Ergenekon'dan çıktı!. CHP’li Muzaffer Eryılmaz, rüşvet itiraflarının yer aldığı kaseti ‘montaj’ diyerek reddetmeye çalışıyor ama..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz'ın 'Cumhuriyet'e büyük desteğimiz oluyor' sözleriyle kastettiği parasal ilişkiyi, Ergenekon iddianamesine de giren İlhan Selçuk ile Mustafa Balbay'ın telefon konuşmaları doğruluyor.

ÇANKAYA Belediye Başkanı CHP'li Muzaffer Eryılmaz, rüşvet itiraflarının yer aldığı kaseti 'montaj' diyerek reddetmeye çalışırken, kasetteki Cumhuriyet gazetesi ile ilgili iddiaların Ergenekon klasörlerine de girdiği ortaya çıktı. Ergenekon zanlıları Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk ile Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay arasında 19 Şubat ve 5 Mart 2008 günü yapılan iki görüşmede Çnkaya Belediyesi'nin Cumhuriyet'e yaptığı kayıt dışı ödemeler bir kez daha belgelendi.

ERYILMAZ HER ŞEYİ AKITMIŞ

İLHAN Selçuk ile Mustafa Balbay arasında geçen konuşmalarda, 'Yamyamları doyurmak için rüşvet aldığını' itiraf eden CHP'li Muzaffer Eryılmaz'ın başkanı olduğu Çankaya Belediyesi'nin elden nakit para yardımı yaptığı, gazetenin Ankara Temsilciliği'nin yeni binasının açılışında Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Yılmaz'ın, 'Bize düşen bir şey var mı' diye sorduğu, asansörleri belediyenin yaptırdığı, belediyeden gelen gelirin kaleminin olmadığı, sıfırdan gelen bu paranın resmi kayda geçmesi gerektiği, paranın elden değil hesaba aktarılması gerektiği konuşuluyor.

(19 ŞUBAT 2008 / BALBAY- SELÇUK)
BELEDİYEDEN PARA GELİYOR

19 Şubat 2008 günü Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile gazetenin imtiyaz sahibi İlhan Selçuk arasındaki telefon görüşmesinde, Balbay şu ifadelerle 'elden para gönderme' ilişkisini açıklıyor: Çankaya Belediyesi, artık onlar ile ilişkimiz bizim böyle hani iki resmi kurum gibi artık değil yani falan... Diyelim ki, belediyeden böyle bir gelir geliyor, böyle bir kalem yok zaten. Gazete de yani böyle bir gelir kalemi yok. Sıfırdan geliyor gazeteye. Ama bu nasıl gelecek. Bunun muhasebesini şöyle yapalım. Siz elden para almayın bizim hesabımıza geçsin. Şimdi ben Başkan'a, Başkan bize... bunu yapıyorsun ama bunu resmi kayda geçir bilmem ne şimdi...

(19 ŞUBAT 2008 / SELÇUK - BALBAY)
GELENLE HİKMET'İ HALLEDERİZ

İLHAN Selçuk ile Balbay arasındaki bir başka görüşmede de gazetenin yazarı Hikmet Çetinkaya'nın 200 bin YTL istediğinin aktarılması üzerine, İlhan Selçuk, 'Efendim şimdi o parayı biz Cumhuriyet ödemeyecek, anlatabildim mi? Yani şeyin Aydın Doğan'ın verdiği ile şeyin vereceği Çankaya Belediyesi'nin onun yüzde 90'ını hallediyor' diyerek, Çankaya Belediyesi'nden para geldiğini ifade ediyor. Çankaya Belediyesi'nin Cumhuriyet gazetesine verdiği paranın miktarına ilişkin bir konuşma ise geçmiyor.

Bina peyzajı da CHP'li belediyeden

5 Mart tarihli telefon görüşmesi kaydında da Ankara Temsilcisi Balbay, gazetenin yeni temsilcilik binası için Çankaya Belediyesi'nden destek geldiğini anlatıyor. CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın, Balbay'ı arayarak 'Bize düşen bir şey var mı' diye sorduğu Ergenekon soruşturmasının belgeleri arasında yer alıyor. Binanın asansörlerinin Çankaya Belediyesi tarafından yapıldığı da Balbay tarafından anlatılırken, gazetenin Ankara bürosunun peyzaj işlerinde de Belediye'nin destek olduğu ifade ediliyor. Çankaya Belediyesi'nin, geçen yıl Ahlatlıbel'deki sosyal tesislerine gelen vatandaşlara bedava Cumhuriyet gazetesi verdiği basında yer almıştı. İddialar karşısında Çankaya Belediyesi, sessiz kalmayı tercih etmişti.

Kasette ne diyordu?

Muzaffer Eryılmaz'ın rüşvet itirafında bulunduğu kasetteki Cumhuriyet Gazetesi'ne para ödendiğine ilişkin sözleri şöyle: Cumhuriyet'e büyük desteğimiz oluyor. Yani gazetelerini alıyoruz dağıtıyoruz, ilan veriyoruz falan. Balbay'a nerdeyse bir aydır 100 milyar ödememiz lazım, yok çıkmadı. Adamlardan gazete alıyoruz, ilan veriyoruz, yazı yazıyoruz. Kimse vermiyor yazımızı, Cumhuriyet veriyor bi tek.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*