Çankaya hedefini cezaevinde koymuş

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı merakla beklenen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 8 yıl önce bu konudaki hedefini açıkladığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni Şafak gazetesi muhabiri Bilal Çetin'in kaleme aldığı ve Erdoğan'ın siyasi serüvenini anlatan, "Türk Siyasetinde Bir Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan" adlı kitapta Başbakan siyasi hedeflerini net ifadelerle ortaya koyuyor. Erdoğan daha Başbakan olmadan önce, Ocak 2003'te basılan kitaba göre Erdoğan, bugün aynı platformda siyaset yaptığı yakın arkadaşlarıyla görüşmelerinden birinde şunları söylüyor: "Önüme hangi engeller çıkarılırsa çıkarılsın, bu engelleri teker teker aşacağım. Ferhat'ın Şirin'ine kavuşması gibi ben de milletime bir gün kavuşacağım. Allah'ın izni ve milletimizin sağduyusu ile Türkiye'nin en büyük partisini kuracağım ve bir gün başbakanlık koltuğuna oturacağım. Başbakanlık koltuğuna oturmadan ölürsem gözüm arkada kalır. Allah nasip ederse bir nihai hedefim Çankaya Köşkü'ne çıkmaktır."

'TARİKAT DEĞİL SİYASET'
Kitabın aynı bölümünde Erdoğan'ın kendisini ziyaret eden eski Erzurum Milletvekili Abdülillah Fırat ile aralarında geçen ilginç bir sohbete de yer veriliyor. Fırat Erdoğan'a, "Tayyip Bey, biraz sabret. Erbakan Hoca'nın yaşı biraz ilerledi. Hak vaki olduğu zaman onun yerine sen geçersin" diyor. Erdoğan ise Fırat'a, "Senin dediğin tarikatlarda olur. Biz siyasetten bahsediyoruz. Cemaat değil, siyasi parti kurmaktan bahsediyoruz" yanıtını veriyor. Kitapta, Erdoğan'ın siyasi yaşamına ilişkin uzun uzun düşünme fırsatı bulduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious