Çankaya için karar vizesi

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan MKYK’nın ardından en kritik görüşmeyi TBMM Başkanı Bülent Arınç'la yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan Arınç'a ya "Bülent abi, ben aday değilim siz de olmayın" ya da "Ben adayım, desteğinizi bekliyorum" diyecek

Teşkilatının, milletvekillerinin ve parti yetkili organlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve muhalefet partilerinin görüşlerine başvuran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda nihai görüşmeyi TBMM Başkanı Bülent Arınç'la yapacak. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün de katılması beklenen üçlünün görüşmesinde Cumhurbaşkanı adayının netleşeceği belirtiliyor. Tarihi görüşmenin aksilik çıkmazsa yarın, yoksa önümüzdeki hafta başında yapılması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin olarak dün muhalefet partilerinin nabzını tutan Başbakan Erdoğan, dün AK Parti MKYK'sını toplayarak partisinin yöneticilerinin görüşlerine başvurdu.

Genel Merkez’e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "Toplantıya giriyoruz. Toplantıda neler konuşulacağını, neler yapılacağını şu anda bilemem" yanıtını verdi. Partisinin adaylık konusundaki görüşünü şekillendiren Erdoğan, bugün de Bakanlar Kurulu'nu toplantıya çağırdı. Başbakan, bugün yapılacak toplantıda Bakanların tek tek cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki görüşlerine başvuracak. Böylece AK Parti'nin tüm organlarının cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki görüşleri alınmış olacak.

TBMM KONUTU OLABİLİR

Geriye sadece bir kişi kalacak, o da TBMM Başkanı Bülent Arınç... Başbakan Erdoğan'ın tüm görüşmeleri tamamladıktan sonra yanına Gül'ü alarak, Arınç'la bir araya geleceği öğrenildi. Türkiye'nin gelecek 7 yılına damgasını vuracak adayı belirlemek için bir araya gelecek üçlünün zirvesinin, TBMM Başkanlık Konutu veya Arınç'ın Meclis'teki odasında gerçekleşmesi bekleniyor. Erdoğan'ın, tarihi görüşmede ya adaylık için kendisinin kararını bekleyen Arınç'a, “Bülent Abi, ben aday değilim siz de olmayın" ya da “Ben adayım, desteğinizi bekliyorum" önerisini götürmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığını gönlünden geçirdiğini gizlemeyen Arınç'ın nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor. Ancak, Erdoğan, Gül ve Arınç zirvesinde AK Parti'nin adayı konusunda uzlaşma çıkması bekleniyor. Üçlünün zirvesinin ardından AK Parti'nin adayının kamuoyuna açıklanabileceği belirtiliyor.

EN KRİTİK KARARLARI ALIYORLAR

Erdoğan, Gül ve Arınç, tarihi ve kritik konularda bir araya geliyor. Irak tezkeresi öncesi dönemin TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Gül ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM Başkanlık Konutu'nda bir araya gelmişti. Yine AK Parti Büyük Kongresi öncesi Erdoğan, Gül ve Arınç bir araya gelerek, MKYK listesi konusunda istişarede bulunmuşlardı. Hemen hemen her kritik konuda Başbakan Erdoğan’ın, Arınç ve Gül'ün görüşüne başvurmadan adım atmadığı biliniyor. Erdoğan, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da aynı yöntemi izleyecek.

KAPUSUZ: HEPiMiZ BEKLEYiP GÖRECEGiZ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin değerlendirileceği toplantıdan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olup olmayacağı yönündeki soru üzerine "Bekleyeceksiniz. Bekleyip göreceğiz" dedi. Kapusuz, AK Parti MKYK’da alınan karar dışında herhangi bir AK Parti milletvekilinin aday olması ihtimali konusunda da, "AK Parti demokrat bir parti. Diğer partilere benzemez. Herhalde farkı bugüne kadar da fark ettiniz" diye konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da “Erdoğan her şeye layık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious