Çankaya için taktik savaşı!

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Ankara'da Köşk için ortam iyice ısındı. Muhalefet Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasını engellemeye çalışıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CumhurbaŞkanlığı seçimi için artık geri sayılırken gözler bir taraftan adaylara diğer taraftan ise taktiklere çevrildi. Adaylık başvurularının başlamasına 8 gün kalırken, köşk savaşının iki aktörü AKP ve CHP başta olmak üzere Ankara'da taraflar, strateji planlarını anayasa üzerine kuruyor. TBMM kulislerinde, 'anayasa, siyasetin en çok okunan kitabı oldu' yorumları yapılıyor. ANKA, cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili iddialar ve karşı tezlerle kulislerde konuşulanları bir araya getirdi.

KAPIYI KANADOĞLU AÇTI
Anayasal tartışmaların kapısını, Fazilet Partisi'nin Refah Partisi'nin devamı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'nden kapatılmasını talep eden Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu açtı. Kanadoğlu, 'Anayasa'ya göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüşmelere başlanması için 367 milletvekilinin bulunması şarttır' tezini ortaya attı.

TEZİÇ DESTEK VERDİ
Kanadoğlu'nun tezine destek veren YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Anayasa'nın cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin 102. maddesini dayanak göstererek, '367+meclis başkanı 368 kişi bulunması gerek' görüşünü dile getirdi.

CHP: 10 DAKİKADA GİDERİZ
CHP de, '367 şartının anayasanın amir hükmü' olduğunu belirterek, bu sayıya ulaşılmaması halinde ilk turun ardından '10 dakika içinde', 'anayasada belirtilen koşulların yerine getirilmediği' gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini açıkladı.

'ALTIN' SANDALYELER
367 şartının ardından taraflar, sandalye hesaplarına da başladı. TBMM Başkanı Bülent Arınç oy Kullanamıyor. Bu durumda AKP'nin 14 milletvekiline ihtiyacı bulunuyor. 1 milletvekiline sahip CHP, Erdoğan'ın aday olması ya da uzlaşma olmadan AKP'nin bir isim belirlemesi durumunda, oylamalara katılmayacağını açıkladı.

184 YETERLİ OLACAK MI
Kulİslerde TBMM Başkanı Arınç'ın, takdir yetkisini kullanarak yoklama istemeyecebileceği, böylece muhalefetin 367 tezinin hayata geçirilmesine engel olabileceği konuşuluyor. AKP'de ise 184 rakamının yeterli olacağı savunuluyor.

CİNDORUK TEZİ
CHP, TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un, Erdoğan'ın 'Yargıtay'dan kesinleşmiş 10 aylık mahkumiyet kararını dayanak göstererek, konunun CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürebileceğine' işaret etmesini de değerlendiriyor. Bu arada partilerde ve kuruluşlarda kanun kitapları bütün detaylarıyla inceleniyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious