Çankaya için üç aday...!

Çankaya için üç aday...!.13430
  • Giriş : 20.08.2007 / 09:19:00
  • Güncelleme : 20.08.2007 / 09:30:33

TBMM'de 11’inci Cumhurbaşkanı için ilk tur oylama bugün yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı'na adaylık için başvuru süresi sona erdi.

Sürenin bitimine çok az kala DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli de cumhurbaşkanlığına aday oldu ve aday sayısı üçe çıktı. TBMM'de 11’inci Cumhurbaşkanı için ilk tur oylama bugün yapılacak.

DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, 11’inci Cumhurbaşkanı seçiminde aday olduğuna ilişkin dilekçeyi TBMM Başkanlığı’na dün akşam sundu.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "Tüm arkadaşlarımız İçli'nin adaylığını destekliyor. 'İşte Cumhurbaşkanı adayı böyle olur'u topluma göstereceğiz" dedi.

1957 yılında Çorlu'da doğan İçli, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İçli, 57'nci Hükümet'te Devlet Bakanı olarak görev aldı. İçli, evli ve 2 çocuk babası.

İlk iki turda en az 367 oy gerekli

AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, 14 Ağustos Salı günü TBMM Başkanı Köksal Toptan'a adaylığına ilişkin dilekçeyi sunmuştu. Gül, ayrıca AK Parti'li 232 milletvekili tarafından 7 ayrı dilekçeyle aday gösterilmişti.

MHP'li 9 milletvekili ise Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu'nu 17 Ağustos Cuma günü Cumhurbaşkanlığı için aday göstermişti.

TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu yapmak için bugün saat 15.00'te toplanacak.

İlk turdan sonuç alınamaması durumunda ikinci tur 24 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilecek. Bu turda da Cumhurbaşkanı seçilemezse üçüncü tur 28 Ağustos Salı, üçüncü turdan da sonuç alınamaması durumunda ise Cumhurbaşkanı seçiminin son turu 1 Eylül Cumartesi günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk iki turda en az 367 oy almak gerekiyor. Üçüncü turda ise TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun (276) oyunu almak Cumhurbaşkanı seçilmek için yeterli olacak.

BBP Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seydi Eyüpoğlu, Abdullah Gül'e destek verme kararı aldı. AK Parti, DTP, bağımsızlar ve bazı DSP'li milletvekillerinin oylarıyla Abdullah Gül'ün ilk turda seçilmesini hedefliyor. Cumhurbaşkanı seçimi, gizli oyla yapılıyor.

CHP, Cumhurbaşkanı seçim turlarına katılmama kararı alırken, MHP kendi adayı Sabahatin Çakmakoğlu'na oy verecek.

Meclis Başkanı olduğu için, oy kullanamayacak olan Köksal Toptan dışında, 340 milletvekili olan AK Parti'nin, 3'üncü turda gerekli çoğunluğu sağlaması ve Abdullah Gül'ün, 11'inci Cumhurbaşkanı olarak 28 Ağustos'ta seçilmesi bekleniyor.

Erdoğan vekillerle görüşecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk tur oylama öncesi bugün partili milletvekilleriyle AK Parti Genel Merkezi'nde bir araya gelecek. Erdoğan'ın, partili vekillere "Fire istemiyorum" uyarısı yapması bekleniyor.

Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dün yaptığı açıklamada "Görünen o ki Sayın Abdullah Gül, 28 Ağustos'ta üçüncü turda büyük bir ihtimalle 11’inci Cumhurbaşkanı olarak seçilmiş olacaktır" yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious