Çankaya Köşkü'nde bir ilk

Çankaya Köşkü'nde bir ilk .8040
  • Giriş : 21.09.2007 / 09:20:00

Cumhurbaşkanı Gül, Milli Türk Talebe Birliği Vakfı yönetimini Köşk'te konuk edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gençlik yıllarında faaliyetlerine katıldığı Milli Türk Talebe Birliği'nin devamı niteliğinde ve İslamcı kimliğiyle tanınan Milli Türk Talebe Birliği Vakfı yönetimini Çankaya Köşkü'nde konuk edecek. Başkanlığını, RP milletvekiliyken Kültür Bakanlığı da yapan İsmail Kahraman'ın üstlendiği vakıf, Çankaya Köşkü'nde ilk kez kabul edilmiş olacak.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Gül bugünkü programında büyükelçi kabulleri sonrasında Milli Türk Talebe Birliği Vakfı Başkanı İsmail Kahraman ve beraberindeki heyet ile görüşecek. Gül, eski parti arkadaşı olan Kahraman'ı Milli Türk Talebe Birliği Vakfı Başkanı sıfatıyla kabul ederek, Çankaya Köşkü'nde bir ilke imza atmış olacak. Milli Görüş'ün önemli isimlerinden birisi olan İsmail Kahraman Kültür Bakanlığı yaptığı dönemde, "Toplumun geniş kesimleri Kırkpınar güreşlerini seviyor. Opera ve bale için aynı şeyi söylemek mümkün değil" sözleriyle tepki toplamıştı.
Kahraman'ın başkanlığını yürüttüğü vakıf ise Milli Türk Talebe Birliği'nde gençlik dönemlerinde faaliyetlerde bulunmuş isimleri buluşturan ve İslami kesimlere yakınlığıyla bilinen bir sivil toplum örgütü.
Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), 1960-1965 yılları arasında sol görüşlü öğrencilerin elindeydi. 1965 tarihinden sonra ise genel başkanlığa Rasim Cinisli'nin seçilmesiyle muhafazakar bir kimlik kazanan MTTB, Burhanettin Kayhan'nın Genel Başkan olmasından sonra (1970) İslâmcı bir gençlik hareketi oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle kapatılan MTTB, Abdullah Gül'ün gençliğinde aktif olarak görev aldığı bir öğrenci hareketiydi. Milli Türk Talebe Birliği Vakfı ise bu öğrenci hareketinden yetişenleri buluşturan bir vakıf olarak biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious