Çankaya Köşkü'nde skandal harita

Çankaya Köşkü'nde skandal harita.15048
  • Giriş : 27.01.2009 / 11:20:00

Türkiye'nin en hassas olduğu KKTC konusunda bir skandala imza atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde Cumhurbaşkanı Gül'ün nerede olduğunu gösteren haritada KKTC yer almıyor. Tek parça olarak gösterilen Kıbrıs haritasında yerleşim yerlerinin isimleri de İngilizce...

Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesine geçen hafta eklenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün nerede olduğunu harita üzerinde gösteren yeni bölümde, KKTC yer almıyor.

Kıbrıs'ın tek parça olarak gösterildiği haritada, yerleşim yerlerinin isimlerinin çoğu da İngilizce olarak yazılı.

Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesi olan “www.cankaya.gov.tr”ye 21 Ocak'ta eklenen “Cumhurbaşkanımız Nerede?” adlı bölümle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün nerede olduğu ve daha önce gezdiği yerler harita üzerinde gösteriliyor.

Resmi web sitesinin içindeki “www.tccb.gov.tr/cumhurbaskaninerede/” adlı linkten ulaşılan bu bölümde, Gül'ün bulunduğu yerin yanı sıra daha önce gezdiği yerlerin üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor.

Forsa tıklandığında ise, Gül'ün yaptığı gezinin tarihi ve görüşmelerine ilişkin kısa bilgiler ekrana geliyor.

KIBRIS HARİTASI TEK PARÇA

Google Map altyapısı kullanılarak 6 aylık bir çalışma sonucunda hazırlandığı belirtilen bu yeniliğin içindeki asıl gariplik ise, Kıbrıs haritası.

Cumhurbaşkanı Gül'ün 19 Eylül 2007'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yaptığı ziyaret nedeniyle, bu bölümün üzerinde de Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor. Buradaki fors tıklandığında da, Gül'ün gezisinin tarihi ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkanı ve hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerle ilgili bilgiler veriliyor.

Ancak her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde Kıbrıs haritası KKTC ve Rum Kesimi olarak değil, tek parça olarak yer alıyor.

ŞEHİRLERİN İSİMLERİ İNGİLİZCE

Harita üzerinde İngilizce olarak “Cyprus” ve “Magusa” için “Famagusta” ismi bulunuyor. Harita çift tıklandığında ise gelen ayrıntılı haritadaki isimler yine İngilizce. Örneğin Lefkoşa'nın yerine “Nicosia” ismi bulunuyor.
Ayrıntılı haritada görülen tek Türkçe isim ise “Güzelyurt”. Bunun dışındaki tüm şehir isimleri İngilizce.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*