Çankaya sinyali mi?

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

AKP'nin Kızılcahamam kampında, "2007 hem tamama erme hem taze bir başlangıç yılı olacaktır" diyen Başbakan Erdoğan'ın sözleri, "Köşk için aday olacak" şeklinde yorumlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam kampında dün milletvekillerine hitap ederken "2007 hem tamama erme hem taze bir başlangıç yılı olacaktır" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri, AKP'liler tarafından "cumhurbaşkanlığına aday olacağı" şeklinde yorumlandı.

Konuşmasında CHP lideri Deniz Baykal, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı eleştiren Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

# ÇANKAYA SİNYALİ Mİ?: Türkiye'ye büyük hizmetler yaptık. Hele 2007 sonrası çok daha iyi olacak. 2007 ak siyasetle milletimizin kucaklaşması bakımından hem tamama erme hem de taze bir başlangıç yılı olacaktır. Yani yeni bir 5 yıla yeni bir güçle, yeni bir enerjiyle, fakat ilk günkü heyecanla yürüyeceğiz.
# SEÇİLMİŞLER OYUNCAK OLMAYACAK: Kısır tartışmaların içinde değiliz. Ancak burada dokunulmazlık konusuna şöyle bir dokunmak istiyorum. Siyasetçi üzerinden bu dokunulmazlık çalışmalarını yürütmenin, siyaset kurumunu zayıflatmaya ve siyasetçiyi bürokratik oligarşiye mahkûm etmeye yönelik bir adım olduğunu hatırlatmak isterim. Kusura bakmasınlar, demokrasinin geliştiği bir dünyada asla seçilmişler, atanmışların elinde oyuncak haline getirilmez.
# TONY GÖRÜYOR, SEN GÖRMÜYORSUN: İnanıyorum ki, milletvekili arkadaşlarım bile şu anda AKP iktidarının neler yaptığını tam manasıyla bilmiyor. Geçenlerde Türkiye'nin ileri gelen siyasetçilerinden birini dinlerken üzüldüm. 'Bu iktidar ne yaptı ki' diyor (Demirel'e gönderme). Üzüldüm. Niye? Demek ki artık takip etmekten çok yorgun düştü. İnsaf. Yaptıklarımızı İngiltere Başbakanı Tony görüyor da, sen göremiyorsun.
# DENKTAŞ'A AĞIR ELEŞTİRİ: Nasıl içimizde milli meselelerde bile birlik beraberlik göstermekten çekinenler varsa, ne yazık ki KKTC'de de bu milli birliği, beraberliği hazmedemeyen çevreler var. Ülkemizdeki bazı televizyonlara çıkmak suretiyle halkımı bu noktada aleyhte bilgilendirmeye, aleyhte kampanyayı burada sürdürme gayreti içine girmeyi yanlış buluyorum. Eğer KKTC'nin evladıysan, o zaman destek ver, aleyhte kampanyaya girme.
# ÇOK SİNİRLENİYORSUN BAŞBAKAN'IM: Bazıları diyor ki, 'Ama çok sinirleniyorsunuz Sayın Başbakan'ım'. Ee kusura bakmayın, bu kalkılıp da bir tiyatro aktörü gibi aktarılmaz ki. Bunu bir siyasetçi diliyle, halk diliyle anlatacaksın. Siyasetçiyim, halkımın diliyle konuşuyorum.
# BAŞARIMIZDA MİLLETİN DUASI VAR: Bundan sonra kazanımlarımız artık bir çığ gibi büyüyecek. Artık bir kartopu yok, çığ olmaya yürüyen bir Türkiye var. Bu başarının ardında milletin duası var.


Erdoğan TRT'ye kızdı

# Kızılcahamam'daki kampta dün TRT krizi yaşandı. Başbakan Erdoğan'ın 1 saat 20 dakika süren konuşmasını TRT'nin 8 dakika canlı olarak vermesi AKP yönetiminin tepkisini çekti. TRT yönetimini arayan AKP yönetimi, uygulamanın nedenini sorarak tepki gösterdi. Özel televizyon kanalları ise Erdoğan'ın konuşmasının büyük bir bölümüne yer verdi. Krizden Erdoğan'ın da haberdar olduğu belirtildi.
# Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Erdoğan konuşurken iki kez kendisine bilgi notu verdi. Milletvekilleri, Gül not verdikçe, "Konuşma daha da uzayacak" esprisiyle güldü.
# Kar yağmasına rağmen sabah saatlerinden itibaren başta Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya olmak üzere bazı AKP'liler yürüyüş yaptı. Milletvekilleri, toplantıların dışında kaplıcalara girerek stres ve yorgunluk attı.
# 3 günlük kampa AKP milletvekillerinin eşleri de katıldı. Milletvekilleri toplantı yaparken çoğunluğu türbanlı olan eşler de sohbet ettiler.
# Kampa, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile muhalif milletvekilleri Turhan Çömez, İbrahim Hakkı Aşkar ve 10 kadar mazeretli milletvekili gelmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious