Çankaya yolunda Erdoğan'ın oyunu

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan'ın, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı konusundaki tavrına karşı izlediği strateji ne? "Bizden birşey duymayacaksınız" sözü ne anlama geliyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Çelik çomak' oyununa tam not!

Başbakan Erdoğan'ın dış siyasetini başarılı bulmam. Ama iç siyasetteki başarısı genellikle ortalamanın üzerindedir. Cumhurbaşkanlığı sürecinde izlediği iletişim stratejisi ise derslerde örnek gösterilecek türden.
Muhalefetin elbirliğiyle Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yapma uğraşısı ortada. Erdoğan ise muhalefetin onu çekmeye çalıştığı savaş alanına girmiyor. Aksine kendi oyun alanını yaratıyor.

Susmanın gücünü keşfetmiş gibi. O cumhurbaşkanlığı konusunda sustukça diğerleri konuşuyor. Suskunluğunu öyle laflarla bölüyor ki, ajite etmek ister gibi bir hali var. Ortam ajitasyona zaten uygun. Basın toplantısında "çelik çomak verdik oynasınlar" diyor. Ne küçümseyici bir ifade.
Teke Tek'te "Bizden herhangi bir şey duymayacaksınız derken aslında planı uygulamaya başladık" demesi sessizliğin stratejisini ortaya koyuyor. Elbette gürültü yapmayı muhalefet sananların anlaması zor bir bakış açısı.
"Aday olur muyum olmaz mıyım ben biliyorum ama bunu kimseye açıklamam" cümlesine dikkat. Buradaki "kimse" gerçek anlamda "kimse"dir. Etrafındakilerin "ben biliyorum" havasının içi boş. Sessizlik ve sır vermeyiş o kadar derin olunca kafalar karışıyor. Herkeste bir telaş. Sessizlik en kolay biçimlendirilen ortamdır, sanırım biliyor.

Kafalarda sorular çoğaldıkça cevaba sahip olanın değeri de artıyor elbette. Bu stratejinin sonunun nereye varacağını ise Erdoğan'ın birkaç hamle sonrayı görebilme becerisi belirleyecek. Görebilir mi? Çankaya ışığının gözünü ne kadar kamaştırdığına bağlı. Bazen fazla ışık körleştirmez mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious