Çankaya'da istifa depremi

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

CHP’nin Ankara’da ‘son kale’ olarak gördüğü Çankaya Belediyesi’nde istifa depremi yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkan Muzaffer Eryılmaz’a kızan 6 üye geçtiğimiz hafta partiden istifa etti. İstifacıların belediyenin en önemli komisyonları olan İmar ve Plan Bütçe komisyonlarında görevlendirilmedikleri için bu kararı aldıkları ileri sürülüyor. Aynı üyelerin geçen yıl İmar Komisyonu’ndayken kendisini övdüğüne dikkat çeken Muzaffer Eryılmaz, istifacıların meclis üyeliğinden de ayrılması gerektiğini savunuyor. Eryılmaz, ‘rant’ iddialarına ise “Somut delil olmadığı için bir şey söyleyemem.” karşılığını veriyor. Son istifaların ardından CHP, Belediye Meclisi’nde 21 üyeyle temsil edilirken, bağımsızların sayısı 7’ye ulaştı. AK Parti’nin 17 sandalyesi bulunuyor. Yeni tabloya göre, AK Parti ve bağımsızlar ittifak oluşturarak CHP Grubu’nun karar almasına engel olabilecek.

700 bini aşan nüfusuyla Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Çankaya, yıllardır CHP’li belediyeler tarafından yönetiliyor. Ancak partide başkan adayı belirleme sürecinde başlayan tartışmalar, bir sonraki seçimlere kadar bitmek bilmiyor. 2004 yerel seçimleri öncesinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, kendi adayının kabul edilmemesi üzerine yönetimden istifa etmeyi bile göze almıştı. Genel Başkan Deniz Baykal, Erdem’in, Genel Sekreter Önder Sav’la sürdürdüğü ‘Çankaya belediye başkan adayı’ kavgasını Muzaffer Eryılmaz’ı aday göstererek çözmeye çalışmıştı. Ancak Çankaya’da geçen süre zarfında sular durulmadı. Belediye Meclis Grubu’na yansıyan tartışmalar, geçen hafta 6 üyenin istifasıyla sonuçlandı. Zeki Kaşka, Sadri Altınok, Cemal Sürücü, Mehmet Erol, Tuncer Güner ve İlhan Türker, önümüzdeki yıl çalışacak komisyonların oluşturulmasından kısa bir süre sonra parti üyeliğinden ayrıldıklarını duyurdu. İstifalar, geçen yıl İmar ve Plan-Bütçe komisyonlarında görev yapan bu isimlerin yeniden aynı göreve seçilememesine bağlanıyor. Henüz kendisine ulaşan bir istifanın olmadığını belirten Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, istifalara tepki gösteriyor. Eryılmaz, “Bence erdemli insanların yapması gereken, eğer bu partiden oy almışsan sorunlarını parti içinde konuşacaksın. Yoksa, ‘oynamıyorum, başka partiye gidiyorum’ demek uygun değil. Seni seçen kitleye saygısızlıktır.” diyor.

Eryılmaz, istifacıların ‘rant amacıyla’ komisyona seçilmek istedikleri yönündeki iddialar için “Somut delil olmadığı için bir şey söyleyemem.” ifadelerini kullanırken, aynı isimlerin geçen yıl İmar Komisyonu’nda görev yaptığını, “Parti iyi, başkan iyi” dediklerini ifade ediyor ve ekliyor: “Şimdi bir anda kötü olduk. Bunu anlamak mümkün değil.” Eryılmaz, CHP’den ayrılanların AK Parti’ye katılmalarına ihtimal vermediğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious