Çankaya'daki toplantıya terör krizi damga vurdu

Çankaya'daki toplantıya terör krizi damga vurdu.11892
  • Giriş : 20.05.2008 / 13:21:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Çankaya Köşkü'nde kabulün ardından ortak açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Çankaya Köşkü'nde kabulün ardından ortak açıklama yaptı. Gül, "Türkiye'nin AB üyeliğinin ardından pastadaki payın küçüleceğini düşünüyor. Bunun böyle olmadığını göstermemiz lazım" dedi.

Türkiye'nin üyeliğinin Avusturya'ya da faydasının olacağını Türkiye'nin önemli bir enerji koridoru olduğunu söyledi. Gül, bunların iyi anlaşılması gerektiğini belirtti. Gül, "Genişlemeden en çok yararlanan ülke Avusturya oldu. Yeni bir genişleme de Avusturya'nın iyiliği için olacaktır." dedi.

Gül'ün terör örgütü üyelerinin korunduğu yönündeki imasına Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, tepki gösterdi. Fischer, Gül'ün sözlerini şöyle düzeltti: "Ben burada meslektaşımın bir sözünü düzeltmek istiyorum. Sözkonusu olan kişi direk Kuzey Irak'a geçmemiştir. Bu kişinin Fransa'dan Avusturya üzerinden transit olarak Kuzey Irak'a geçmesi sözkonusu... Terörizmle mücadele kapsamında yanlış anlaşılmaların çözümlenmesi için iki ülke dışişleri bakanlıklarının ortak çalışma yapılmasına karar verildi. Ülke olarak terörizme tamamen karşıyız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious