Çankaya'dan Arıtman'a sert cevap

Çankaya'dan Arıtman'a sert cevap.29901
  • Giriş : 19.12.2008 / 07:00:00
  • Güncelleme : 18.12.2008 / 23:52:55

Ermeniler'den özür polemiğinin geldiği nokta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü de üzdü...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "Devletin ve hükümetin veya tek tek vatandaşların görüşleri mahfuz kalmak üzere" 1915 olaylarının "Türk kamuoyunda ve akademik çevrelerde en geniş ve özgür biçimde tartışılmakta olmasını, Türkiye'de diğer birçok ülkeden daha ileri ve özgür bir demokratik tartışma ortamının mevcudiyetinin, Türk halkının tarihiyle barışıklığının ve kendine duyduğu öz güvenin bir göstergesi olarak gördüğü" bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, TBMM üyeliği, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemlerden bugüne kadar, en çetin ortamlar dahil her türlü uluslararası platformda ve dış temaslarında Türkiye'nin 1915 olayları ile ilgili iddiaları ve Türk-Ermeni ilişkileri hakkındaki görüş ve önerilerini defalarca açıkça ifade ettiği ve kuvvetle savunduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Nitekim, TBMM'nin desteklemiş olduğu Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisi de Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı oldukları dönemde yapılmış ve kendileri tarafından uluslararası düzeyde savunulmuştur. Bu atılım, Türk tezlerinin dünya kamuoyuna mal edilmesi bakımından bir dönüm noktası teşkil etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Devletin ve Hükümetin veya tek tek vatandaşların görüşleri mahfuz kalmak üzere, bu konunun Türk kamuoyunda ve akademik çevrelerde en geniş ve özgür biçimde tartışılmakta olmasını ise Türkiye'de diğer birçok ülkeden daha ileri ve özgür bir demokratik tartışma ortamının mevcudiyetinin, Türk halkının tarihiyle barışıklığının ve kendine duyduğu öz güvenin bir göstergesi olarak görmektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanımız, konuyla ilgili görüşlerinin bilinmesine rağmen, konunun küçük siyasi hesaplarla çarpıtılmakta olmasından üzüntü duymuşlardır."

GÜL'ÜN AİLESİNİN TEPKİSİ

TBMM Dışişleri Komisyonu toplantısında konuşan CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman'ın 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün anne tarafından etnik kökenini araştırın' sözleriyle ilgili konuşan, Cumhurbaşkanı Gül'ün Kayseri'de oturan kardeşi Macit Gül, "Bu sözlere ağabeyim yanıt verecek" dedi.

Kayseri'de sanayicilik yapan Macit Gül, anne tarafının yıllardır tanınan ve bilinen Satıoğlu ailesi olduğunu belirtti. Macit Gül, "Çirkin laflar. Kendisini muhatap almıyorum. Cumhurbaşkanlığı makamı hedef alınarak, bu sözler sarfedilmiş. Ağabeyim gereken yanıtı verecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*