Cankurtaran gibi hostes

Cankurtaran gibi hostes.13856
  • Giriş : 28.06.2009 / 10:34:00

Uçağa binerken kalbi duran Belçikalı turist, kabin görevlisi tarafından yapılan kalp masajı ve suni teneffüsle hayata döndürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya tatilini tamamlayan 30 yaşındaki Ann Dewyspelaere'in kalbi ülkesi Belçika'ya dönmek için bindiği uçakta durdu. Kabin görevlisi Filiz Adak, hemen olaya müdahale ederek Ann Dewyspelaere'ye suni teneffüs ve kalp masajı yapmaya başladı. Uzun uğraşlar sonucunda kalbi yeniden atmaya ve nefes almaya başlayan turist, ambulansla özel bir hastaneye kaldırıldı. Hayati tehlikeyi atlatan Ann Dewyspelaere, kendisini ölümden kurtaran Filiz Adak tarafından ziyaret edilince göz yaşlarına hakim olamadı.

TATİL DÖNÜŞÜ KALBİ DURDU

Belçika'dan 15 günlüğüne tatil için Antalya'ya gelen Ann Dewyspelaere, çarşamba günü evine dönmek için Antalya Havalimanı Dış Hatlar- 2 Terminali'ne geldi. Burada kendisini götürecek uçağa binmeye hazırlanan Dewyspelaere, bayılarak yere düştü. Sevgilisi Jeroen Dhoof ne yapacağını şaşırırken, kabin memuru Filiz Adak olaya el koydu. Suni teneffüs ve kalp masajı ile Belçikalı turist kabin görevlisi tarafından yaşama döndürüldü.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamadığını ifade eden Ann Dewyspelaere'e, başından geçenleri sevgilisi Jeroen Dhoof anlattı. Kendisini Filiz Adak'ın yaşama döndürdüğünü öğrenen ve o kişiyi karşısında gören Ann Dewyspelaere, gözyaşlarına boğuldu. Filiz Adak'a sarılan Ann Dewyspelaere, uzun süre onu bırakmayarak ağladı. Filiz Adak, yolcuların Ann Dewyspelaere'nin başında toplanmasından sonra olaydan haberdar olduğunu ve işinin bir parçasının da hayat kurtarmak olduğunu ifade ederek, ilk müdahaleyi yaptığını bildirdi.

CANKURTARAN GİBİ HOSTES

Ann Dewyspelaere'e ilk müdahaleyi yaptığında solunumunun olmadığını gördüğünü bildiren Filiz Adak, göğüs kafesinin üstüne kısa ve çok sert olmayan bir darbe vurup, ardından sunni teneffüs yaptığını açıkladı. Bu hareketinden sonra yolcunun yüz mimiklerinde hareket fark ettiğini ve soluk alıp vermenin başladığını söyleyen Adak, "İlk müdahale ile onu yaşama döndürdüm. Bunlar işimizin bir parçası. Sağlık ekibi değiliz ama ilkyardım yapabilme yetisine sahip olmamız da gerekiyor" dedi. Müdahale nedeniyle uçakta 20 dakikalık rötar oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*