Canlı bomba, pişman olmamış!

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Mason locasına saldırı düzenleyen canlı bomba, pişman olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Kartal Şubesi'ne yönelik silahlı ve bombalı saldırıya ilişkin 23 kişinin yargılandığı davada sanıklar son savunmalarını verdi. Saldırılarda kolunu kaybeden saldırgan Engin Vural, Türkiye Cumhuriyeti'ni tanımadığını ve bombalı saldırı nedeniyle pişman olmadığını söyledi. Duruşmada Kuran-ı Kerim'den birçok ayeti okuyan ve bir ayeti karıştıran Vural, avukatı tarafından uyarıldı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya; tutuklu sanıklar bombalı saldırıda elini kaybeden canlı bomba Engin Vural, Hakan Çalışkan, Hasan Dağ , Adem Çetinkaya ve Hamza Ali Temiz katıldı.

Duruşmada son savunmasını yaptığını belirten Engin Vural, savunmasına 'besmele' çekerek ve Kur'an-ı Kerim'den ayetler okuyarak başladı. Bombalı saldırıda canlı bomba olan ve saldırıda ölen Nihat Doğan'ın şehit olduğunu iddia eden Vural, hiçbir örgüt adına eylemi gerçekleştirmediğini kaydetti. Vural, "Pişman değilim, yaptığımın arkasındayım. Ben sizin devletinizi tanımıyorum. Laik ve demokratik değilim. Doğru yolu bulana kadar mahkemenizin verdiği kararları tanımıyorum" diye konuştu. Ayrıca Vural, devleti tanımadığını, mahkemenin kendisi hakkında ne karar verirse versin korkmadığını ve Allah'ın kendisine yettiğini söyledi.

Bu arada, duruşmada Ku'ran-ı Kerim'den bir çok ayet okuyan Vural, Nisa suresi 15. ayeti okuduğu sırada Avukat Osman Karahan tarfından uyarılarak, okuduğu ayetin 15 değil 175 olduğu konusunda uyararak mahkeme tutanağına düzeltilip geçilmesini istedi.

Duruşmada daha önce verdiği mütalaayı tekrarlayan Cumhuriyet Savcısı Selam Berna Altay, tutuklu sanıklar Engin Vural, Hakan Çalışkan, Adem Çetinkaya, Hasan Dağ ve Hazma Ali Temiz hakkında 'Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs' iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmalarını istedi. Mütalaada Mehmet Şifa Yeşil'in örgüt üyesi olmak iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar, Mehmet Akkoyun ve İrfan Güneş'in ise örgüte yardım yataklık etmek iddiasıyla 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapsi istendi. Mütalaada ayrıca, 15 sanık hakkında da örgüte üyelik ve yardım yataklık suçlarından beraat talep edildi.

Mütalaanın devamında Engin Vural, Hakan Çalışkan, Adem Çetinkaya, Hasan Dağ ve Hazma Ali Temiz'in mevcut anayasal düzeni yıkıp yerine teokratik düzene dayalı bir devle kurmak amacıyla hareket ettikleri öne sürüldü. Sanıkların bu amaçla El-Kaide'nin Türkiye'deki hücre yapılanmasını oluşturdukları iddia edildi.

Duruşma, diğer sanıkların son savunmalarını yapmaları için ertelendi. Sanık Engin Vural, duruşma çıkışında tekbir getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious