Canlı bomba 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Canlı bomba 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.43291
  • Giriş : 17.04.2008 / 16:11:00

Aynı davada yargılanan tutuklu sanık Adem Barık'a 7 yıl 6 ay hapis cezası, tutuksuz sanık R.Ş.'nin beraatine karar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana'da eylem hazırlığı içindeyken 11 kilogram plastik patlayıcı ile yakalanan ve PKK'nın canlı bombası olduğu iddia edilen 27 yaşındaki tutuklu sanık Ayfer Ayçiçek, 22 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan tutuklu sanık Adem Barık'a 7 yıl 6 ay hapis cezası, tutuksuz sanık R.Ş.'nin beraatine karar verildi.

23 Mayıs 2007 günü, Sabancı Merkez Camii yakınlarında bindiği taksiyle, Ceyhan İlçesi'ne eyleme gittiği ileri sürülen terör örgütü PKK üyesi Ayfer Ayçiçek yapılan ihbar sonucu Dadaloğlu Kavşağı'nda yakalandı.

Canlı bomba olduğu öne sürülen Ayçiçek'in kucağında taşıdığı çantada tahrip gücü yüksek 11 kilogram patlayıcı, 12 elektrikli fünye, 2 savunma tipi el bombası, pil, ampul ve kablolar ile düzeneği çalıştırmak için kullanılan anahtar, 2 adet sim kart ele geçirildi.

Bomba yapımında kullanılan bazı malzemeleri de kadın bağı içinde gizlediği saptandı. Ayçiçek'i Şanlıurfa'dan getirdiği belirlenen Adem Barık (28) ile Adana'da evinde misafir eden R.Ş.' de (42) göz altına alındı. Sanıklardan Ayçiçek ve Barık tutuklanırken, R.Ş. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına 3 sanık ve avukatları hazır bulundu. Mahkeme başkanı Ayçiçek'e esas hakındaki savunmasını sordu. Sanık Ayçiçek, önceki savunmalarından farklı bir şey söylemiyeceğini kaydetti.

Daha önceki duruşmalarda PKK örgüt üyeliğini kabul eden Ayçiçek, intihar eylemcisi olduğu suçlamalarını kabul etmemişti.

Üzerinde ele geçirilen Ebru Kara adına düzenlenmiş sahte kimlik hakkında konuşmayan Ayçiçek, diğer sanıklar Adem Barık ve R.Ş.'yi tanımadığını savunmuştu. Hakkında 39 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenen Ayçiçek,"Örgüt üyesi olduğum doğrudur. Örgüt içindeki eylemlerim ve konumumla ilgili konuşmak istemiyorum. Ancak hiç bir silahlı eyleme katılmadım. Örgütten bana verilen adrese gittim. Tanımadığım bir kişi bana çanta teslim etti. Çantayı bana verilen adrese götürecektim. Çantada patlayıcı olduğunu bilmiyordum. Bana verilen bilgide çanta içinde telefonlar bulunacaktı. Bu telefonlarında iletişim amacıyla kullanılacağı bildirilmişti. Bu yüzden patlayıcılarla intihar eylemi amaçladığım suçlamasını kabul etmiyorum."şeklinde ifade vermişti.

Ayçiçek'i Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden Adana'ya getiren ve hakkında 13 yıl hapis cezası istenen tutuklu sanık Adem Barık'ın avukatı esas hakkındaki savunmasında, müvekkilinin Ayfer'i Adana'ya getirmesinin dışında bir eyleminin olmadığını iddia etti.

Barık ise avukatının savunmalarına katıldığını belirterek, ekleyeceği bir hususun olmadığını kaydetti.

Önceki duruşmalarda, Suriye'den Mahmut adlı bir akrabasının kendisini telefonla arayarak akrabası hasta bir kadını Adana'ya hastaneye götürmesini istediğini belirten Adem Barık, "Ben de kadını alıp taksiyle Adana'ya getirdim. Kalacak yeri olmadığını söyleyince yengemin evine götürdüm. 2 saat misafir ettikten sonra Sabancı Merkez Camii yanında kadını bırakıp Suruç'a döndüm.'' demişti.

Tutuksuz sanık R.Ş.'de önceki savunmalarını tekrar ederek, mütala doğrultusunda karar verilmesini istedi.

Ayçiçek'i evinde misafir eden R.Ş. ise daha önceki duruşmalarda şu şekilde savunma yapmıştı: "Suriye'den akrabam olan Galip beni arayıp baldızının Adana'da olduğunu, hastaneye gideceğini ve kalacak yerinin olmadığını söyledi. Misafir etmemi isteyince kadını almak için tarif ettiği yere gittim. Yöresel kıyafetli kadın aradım. Bulamadım. Bir süre sonra Galip beni arayarak buluşma yerine gelip gelmediğimi sordu. Geldiğimi söyleyince 'misafirin geliyor' dedi. Karşımdan gelen kadının misafir olduğunu anladım. 'Suriye'den gelen misafir benim' deyince onu alıp eve götürdüm. İsminin Canan olduğunu söyledi. Hastalığını sorduğumda kadın hastalığı olduğunu söyleyince fazla bir şey sormadım. Sabah taksiye binip gitti. Akşam televizyonda misafir ettiğim kadının canlı bomba olduğunu öğrenince korkup polisi aramadım."

Veriler aradan sonra mahkeme heyeti, PKK'lı Ayfer Ayçiçek'i "Silahlı terör örgütüne üye olmak, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak, başkalarına ait kimlik veya kimlik bilgilerini kullanmak, resmi belgede sahtecilik, iftira ve terör örgütüne bilerek yardım etmek" suçlarından 22 yıl 11 ay hapis cezasına mahkum etti.

Sanık Adem Barık'a "PKK terör örgütene yardım suçundan" 7 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, terör örgütene yardım suçunu işlediği iddia edilen R.Ş.'nin beraatine karar verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious