Canlı bomba her şeyi anlattı

Canlı bomba her şeyi anlattı.14746
  • Giriş : 16.10.2008 / 12:00:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 15:25:08

PKK'lı bir teröriste aşık olduğu için örgüte katılmış. Ayrıca Apo'nun merkez karargahında görev almış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da eylem hazırlığındayken yakalanan canlı bomba Gönül Erdoğan'ın, eğitim için gittiği Almanya'da  aşık olduğu bir militan tarafından terör örgütüne sokulduğu öğrenildi.

1994 yılında Almanya'da örgütün bir toplantısına katılmasıyla hayatı değişen canlı bomba Gönül Erdoğan'ın 1994-1999 yıllarında terörist başı Abdullah Öcalan'ın Suriye'deki merkez karargahında görev aldığı da belirtildi. Poliste susma hakkını kullanan Erdoğan'ın Ardahan'da Lise öğrenimi gördüğü yıllarda "Vatansever" bir çizgide olduğu iddia edildi.

4 AYRI KARAKOLA KEŞİF YAPMIŞ

İstanbul Terör Şubesi, İstihbarat Şubesi ve MİT'in ortaklaşa olarak düzenlediği operasyonda,  Küçükköy'deki bir hücre evinden ayrılan, canlı bomba Gönül Erdoğan, polis tarafından saniye saniye izlemeye alındı. İstanbul'a eylem için gelen Gönül Erdoğan'ın, bombalı eylem yapmak için Eyüp İlçe emniyet Müdürlüğü, Aksaray Karakolu, Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü'nde keşif yaptığı saniye saniye MOBESE kameralarına yansıdı.


CANLI BOMBANIN SON 4 GÜNÜ KAMERADA

İstanbul Polisi, canlı bomba Gönül Erdoğan'ı bombalarla birlikte suçüstü yakalamak için eylemine 4 gün kala, yani 07-11 Ekim 2008 günlerini saniye saniye kayda aldı. Onun tüm hareketlerini hem gizli kamera hem de MOBESE kameralarıyla izledi. Canlı bombanın son dört günde yapılan kayıtlarda üzerinde uzun bir pardesü, başında türban olduğu dikkatlerden kaçmadı.


HAMİLE KIYAFETİ ALDI, KUAFÖRE GİDİP SAÇLARINI YAPTIRDI

Bomba ile buluşan Gönül Erdoğan'ın eylem yapmak için kaldığı Gaziosmanpaşa Küçükköy Kazım Karabekir Mahallesi 6 numaralı Necip K.'ya ait evden ayrılmasıyla operasyon için de düğmeye basıldı. Daha önce deşifre olmamak için bir başörtüsü takan Gönül Erdoğan hemen bir kuaföre giderek saçlarını yaptırıp hamile kıyafeti giydi. Bir otobüse binen Gönül Erdoğan eylem yapacağı Şişli Bölgesi'ne geldi.


OPERASYON SANİYE SANİYE GÖRÜNTÜLENDİ

Eylem için artık son hazırlıklarını yapan canlı bomba Gönül Erdoğan'ı takip eden polis, diğer canlı bombaların yakalanmasında olduğu gibi hemen üzerine atlayarak onu etkisiz hale getirdi. Erdoğan'ın polis tarafından yakalandığını anlayınca son bir gayretle butona basıp bombayı patlatmaya çalıştığı ancak başarılı olamadığı öğrenildi.

ÖCALAN'IN KARARGAHINDA GÖREV ALMIŞ

Gönül Erdoğan'ın 1994 yılında Almanya'da üniversitede öğrenim görürken örgüte katıldığı ve daha sonra Suriye'de bulunan Abdullah Öcalan'ın merkez karargahında 1999 yılına kadar görev aldığı da iddialar arasında.


KADIN KOLLARI SORUMLUSU

Gönül Erdoğan'ın Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkmaya zorlanmasıyla birlikte İran'a geçerek Kandil Dağı'nın İran bölümünde faaliyet gösteren PJAK kamplarında üst düzey kadın kolları sorumlusu olarak görev aldığı da ileri sürüldü.


ÖRGÜTÜN AJAN SIKINTISINI AŞMAK İÇİN GÖNÜLLÜ OLMUŞ

PKK Örgütünün Kandil'de bulunan merkez karargahında üst düzey kadın kolları sorumlusu olarak görev aldığı belirtilen Gönül Erdoğan'ın, yapılan bir toplantıda "Polis bizim canlı bombalarımızı tespit edip yakalıyor. Polisin kamplarımızda bir ajanı olabilir. Bu nedenle kimseye söylemeden ben kendim canlı bomba olup eylem yapacağım" diyerek kamptan ayrıldığı öğrenildi.


YAŞAM HİKAYESİNİ POLİSE ANLATTI

Eylemi yapamadığı için pişman olduğunu belirten Gönül Erdoğan polisteki ifadesi sırasında susma hakkını kullandı. Ancak dünya istihbaratlarında ilk defa yaşanan bir olay gerçekleşti. Gönül Erdoğan'ın kayda geçilmemesi şartıyla sözlü olarak tüm özel yaşamını polise anlattığı ifade edildi.


AŞK İÇİN ÖRGÜTE KATILMIŞ

Gönül Erdoğan, polise tüm yaşam hikayesini anlatırken, "Ben lise yıllarında devlet yanlısı vatansever bir kişiydim. 1992 yılında üniversite eğitimi için gittiğim Almanya'da tanıştığım bir kişiye aşık oldum. Daha sonra o kişinin de etkisiyle örgüte katıldım" dediği öğrenildi.


ÜST DÜZEY ÖRGÜT TOPLANTILARININ FOTOĞRAFLARI ELE GEÇİRİLDİ

Gönül Erdoğan'ın gizlendiği hücre evde yapılan aramalarda ise, Erdoğan'ın PKK'ya ait kamplarda üst düzey örgüt toplantıları sırasında çektirdiği fotoğraflar da ele geçirildi. Polisin yeniden yapılanmaya giden PKK'nın son üst yapılanmasını da bu belgelerle ele geçirmiş olduğu da belirtildi.


Canlı bomba ve yardım yataklık yapan 5 kişi yargılanmak üzere adliyeye sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*