Canlı bomba yalnız değilmiş

Canlı bomba yalnız değilmiş.9491
  • Giriş : 15.06.2007 / 10:47:00

Anafartalar Çarşısı'nda intihar eyleminin perde arkası aralanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nda 7 kişinin ölümü ve 91 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan intihar eyleminin perde arkası aralanıyor.

Saldırgan Güven Akkuş'un eylem günü yalnız olmadığı, üç bombacının da Akkuş ile birlikte olduğu ortaya çıktı. Jandarma, Akkuş'un yer aldığı intihar timinde üç bombacının daha bulunduğunu rapor etti. 'Aziz', 'Zeynel' ve 'Selim' kod adlı teröristlerin intihar eylemcisi olduğu iddia ediliyor. İntihar bombacılarını yakalamak amacıyla geniş çapta soruşturma sürdürülüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terör zirvesini topladığı gün Jandarma Genel Komutanlığı'nca edinilen bir istihbarat Ankara'da MİT ve Emniyet çevrelerinde hareketli saatlerin yaşanmasına sebep oldu. Jandarma, istihbarat notunu MİT ve Emniyet'e çok gizli yazı ile bildirdi. Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen intihar eyleminin bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekilen raporda, "Saldırıda ölen canlı bomba Güven Akkuş ile aynı grupta yer alan Aziz, Zeynel ve Selim kod adlı PKK'lıların halen Ankara'da oldukları ve eylem hazırlığında oldukları tespit edilmiştir." deniliyor. Eylemin bakanlıklar, kamu binaları ile kamu araçları ve makam araçlarına yönelik intihar eylemi şeklinde olabileceği belirtiliyor.

İstihbarat notunun Ankara Emniyeti'ne bildirilmesinin ardından özellikle bakanlıklar çevresindeki güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü özel güvenlik şirketlerini bir yazıyla uyardı. Yazıda intihar eylemcilerinin profili çıkarılırken, kalabalık çarşılarda görev yapan güvenlik elemanlarının titiz bir aramadan sonra kişileri çarşılara alması istendi.Öte yandan, terör örgütünün petrol ve doğalgaz boru hatları, termik santrallar ile barajlara yönelik bombalı sabotaj planladığı saptandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious