Canlı bombayı işte böyle kandırmışlar

Canlı bombayı işte böyle kandırmışlar.11808
  • Giriş : 04.09.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 03.09.2008 / 22:22:19

15 yaşındaki intihar bombacısını cennet vaad ederek kandırmışlar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ta bir hafta önce yakalanan 15 yaşındaki intihar bombacısı kadın, kendisini eyleme El Kaideci kocasının cennet vaadiyle ikna ettiğini, asıl hayalinin doktor olmak olduğunu söyledi

Irak'ın Bakuba kentinde 27 Ağustos'ta 20 kilo patlayıcı yüklü bomba kemeriyle yakalanan 15 yaşındaki Raniya İbrahim, intihar saldırısı eylemi yapmaya, kendisine “cennetin nasıl güzel bir yer olduğunu” anlatan kocası tarafından ikna edildiğini söyledi.

Fransa Basın Ajansı'na (AFP) konuşan Raniya, küçükken bir doktor olmanın hayalini kurduğunu, ancak 14 yaşında evlendirildiği kocasının kendisini intihar saldırısı düzenlemeye teşvik ettiğini belirtti. AFP, Raniya'yı, annesinin de arasında olduğu bir grup El Kaide üyesinin intihar saldırısı düzenlemeye motive etmiş olabileceğini de belirtti. Raniya, saldırıyı gerçekleştiremeden polis tarafından yakalanmıştı.

Bir Sünni Arap olan Raniya saldırıyı düzenlemiş olsaydı, kendisiyle birlikte 50 metre yarı çapındaki bir alanda bulunan herkes ölmüş olacaktı.

Raniya, bir intihar eylemcisinin kafa ve ruh yapısı hakkında önemli ipuçları verdi. “Kocam şehitliğin doğru şey olduğunu söyledi” diyen Raniya, “Bana cennette beyaz tenli, koyu siyah gözlü dişi melekler olduğunu söyledi. Cennet çiçeklerle dolu, birinden şerbet, diğerinden bal akan iki nehirli bir yerdi” dedi. AFP'nin adını vermediği Raniya'nın kocası, çoğu kafa kesme eylemlerinden oluşan 40 cinayetten aranan bir El Kaide üyesi.

İlaçlı şeftali vermişler

Raniya, bomba kuşağını nasıl taktığını şöyle anlattı: “Kocam beni kuzeninin evine götürdü. İlk kez gördüğüm bir kadın kuşağı takmamı istedi. Patlamayacağını söyleyerek sadece onu üzerime geçirmemi istedi. Kuşağı taktım. Kadınla birlikte minibüse binerek pazara gittik. Orada ayrılmadan önce bana şeftali verdi. (Şeftaliyi yedikten sonra) Başım dönüyordu, çift görmeye başlamıştım.”

Raniya, yakalanmadan kısa süre önce üç polisin öldürüldüğü pazarı geçmeye çalışıyordu. Zaten olay yerinde olan polis, hareketlerinden şüphelendiği Raniya'dan durmasını istedi. Ancak Raniya dinlemeyince bir polis silahını çekerek ona doğrulttu, diğeri de arkasına geçerek ellerini kelepçeledi. Üzerinden bombalı kuşağın nasıl alındığını gösteren polis videosunda, Raniya'nın uyuşturucu yüzünden istikrarsızlaşan vücut hareketleri de dikkat çekiyordu.

Polis yetkilileri, uzaktan kumandalı bombanın, El Kaide'nin üç polisi vurduğu pazara yeni polis ekiplerinin toplanmasının ardından patlatılmasının planlandığını söylediler.

Raniya İbrahim'in annesi Basaad Süleyman polis karakolunda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*