Canlı kalkan komutan görevden etti

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

İsrail ordusu, Nablus operasyonu sırasında 2 Filistinli gencin canlı kalkan olarak kullanıldığı haberlerinden sonra operasyon komutanını görevden aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail ordusunun açıklamasında, askerlerle ilgili gelişmelerin ardından soruşturma kapsamında operasyon komutanının tüm operasyonel faaliyetlerinin askıya alındığı bildirildi.

Açıklamada, Nablus'ta sivillerin canlı kalkan olarak kullanıldığı iddialarına ilişkin olarak, askeri polise olayı soruşturma talimatı verildiği kaydedildi.

İnsan hakları kuruluşu B'Tselem, İsrail askerlerinin 1 martta başlayan ve 5 gün süren Nablus operasyonu sırasında 15 yaşındaki Filistinli bir erkek çocukla Filistinli bir adamı da aynı şekilde kullandıklarını açıklamıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, 2005 yılında aldığı bir kararla gönüllü olarak yardım etseler dahi askerlerin tutuklama operasyonlarında sivilleri kullanmalarını yasaklamıştı. Mahkeme kararında, özellikle İsrail ordusunun şüpheli militanların kapılarını çalmak için komşularının kullanılamayacağı belirtilmişti.

Filistinliler, yıllardır İsrail ordusunun kendilerini canlı kalkan olarak kullandığını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious