Canlı kalkanlar saldırıyı önledi

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

İsrail Ordusu, saldıracağını duyurduğu binaya yüzlerce Filistinlinin girmesi üzerine operasyondan vazgeçmek zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İsrail Ordusu, gece saatlerinde evi vuracakları uyarısını yaptı. Bunun üzerine yüzlerce Filistinli binanın önünde toplanarak İsrail'i protesto etti. Filistinlilerde birçoğu eve girerken, bazılarının da çatıya çıktıkları gözlendi. Kalabalık 'Amerika'ya ölüm, İsrail'e ölüm' şeklinde sloganlar attı.

İsrail Ordusu ise yüzlerce Filistinlinin saldırı yapacakları bölgede olması nedeniyle operasyonu iptal etti. İsrail, silahlı kişileri halkı canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı.

İsrail, Gazze'den devam eden roket saldırılarını önlemek gerekçesiyle Filistinli grupların üyelerine ait evleri bombalıyor. Daha önce saldırı uyarısının ardından Filistinliler evleri hemen boşaltıyor ve saldırı 1 saat içerisinde gerçekleşiyordu. Beyt Hanun'da 19 sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından artan uluslararası baskılar İsrail hükümetini sivil kayıplar konusunda daha dikkatli davranmaya zorluyor. Filistin Halk Direniş Komiteleri Sözcüsü Ebu Abir, bundan sonra bütün savaşçıların evlerini boşaltmayı reddetmesi ve halkın saldırı düzenlenecek evlere doluşması çağrısında bulundu.

Bu arada Gazze'den İsrail'in Sderot kasabasını hedef alan Kassam saldırıları srüyor. Bugün kasabaya 4 roket düşerken, roketlerden biri 1 İsraillinin yaralanmasına neden oldu. Filistinlilerin ateşlediği ilkel roketler uzun süreden sonra ilk kez Çarşamba günü bir İsraillinin ölümüne yol açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious