Canlı tarih, soykırımı anlattı

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Bitlisli 122 yaşındaki 1. Dünya Savaşı gazisi Hacı Kasım Karabulut, Ermenilerin Türklere yaptıkları mezalimleri anlatırken, "Gençler, bu devletin ve bayrağın değerini iyi bilmelidirler." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Canlı bir tarih olan Kasım Karabulut, Çanakkale Cephesinin kapanması üzerine Mutki ilçesine geri döndüğünü belirterek, "Ancak kısa bir süre sonra Ruslar, Osmanlı devletinin doğu sınırından içeri girip, Bitlis'e doğru ilerlemeye başladılar. O zaman Ruslara karşı savaşmak amacıyla Mahmutoğulları aşiretinden oluşturduğum 500 kadar gönüllü milis birliğiyle Şeyh Ziyauddin Efendinin komutasından cepheye gittim." dedi.

Ruslarla ilk mücadelelerinin Ardahan yakınlarında olduğunu kaydeden Karabulut, "Burada Rusların ilerlemelerine engel olmak amacıyla, büyük taarruzlar oldu. Taarruz sırasında 2 kurşun sağ bacağıma 1 kurşun da sol ayağıma isabet etti. Hala ayaklarımda kurşun yaraları var. Cephede kısa bir tedavi gördükten sonra tekrar savaşa katıldım. Ermeniler Bitlis'i işgal ettikten sonra, cami ve medreseleri ateşe verdiler. Ahırlarda saklanan kadın, çocuk ve yaşlıları kestiler. Bu vahşetten kaçabilenler bu kez Arap köprüsü üzerinde öldürüldü. Fakat Ermeniler bugün çıkıp bütün bunları inkâr ediyorlar. Halbuki bütün bu yapılan katliamları o zaman belgeleseydik böyle durumlarla karşılaşmazdık. Fransa ne yapmaya çalışıyor? Hiç mi tarihçisi yok? Tarihçileri yoksa gelip bana sorsunlar. Ben söylerim onlara kim kimi katletmiş.

Hacı Kasım Karabulut, hala dinç olmasını vatan ve bayrak sevgisine bağlıyor. Karabulut, "Gençler tarihi iyi öğrensinler. Bu vatanın her tarafı şehit kanları dökülerek alınmıştır. Bizler cefayı çektik sizler sefayı yaparken, bu vatan için ölen şehitlerinizi ve bayrağınızı unutmayın." dedi.

Hacı Kasım Karabulut, 2 evlilik yaptığını ifade ederek, 7 oğlu, 2 kızı ve 365 torunu olduğunu, ciddi bir rahatsızlığı bulunmadığını söyledi. Karabulut, Bitlis Valiliğine ara sıra gittiğini ve dünyanın her tarafından gazeteci ve tarihçilerin kendisinden bilgi aldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious