Canlıdan canlıya nakilde bir ilk

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Organ nakli konusunda Türkiye'de bir ilk yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önce trafik kazasında hayatını kaybeden Ekrem Kahraman'ın kalbi 18 yaşındaki Cemile Yıldırım'a takıldı. Daha sonra da Cemile'nin kalp kapakçıkları iki ayrı hastaya nakledildi.

Dünyada da yankı bulan canlıdan canlıya kalp kapakçığı naklini, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Prof. Dr. Emin Özdoğan gerçekleştirdi.

Ankara'da bir Trafik Kazası sonucu hayatını kaybeden Ekrem Kahraman'ın organları yedi kişiyi sağlığına kavuşturdu.

Ailesinin bağış kararının ardından, 27 yaşındaki Kahraman'ın organları böbrek, karaciğer ve kornea bekleyen 4 hastaya nakledildi. Ekrem Kahraman'ın kalbi de 18 yaşındaki Cemile Yıldırım'ı hayata döndürdü.

Cemile Yıldırım minnettarlığını “ameliyat çok başarılı geçti... Verici çok büyük bir kahramanlık yaptı, soyadı gibi kahramanmış” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin doktorları bu başarılı ameliyatın ardından dünya literatürüne geçen bir başka organ nakline imza attılar. Bu kez de Cemile'den çıkarılan kalbin iyi durumda olan kapakçıkları 9 yaşındaki Onurhan Erkoç ve 11 yaşındaki Kübra Kula'ya takıldı.

Ekrem Kahraman'ın kalbiyle hayata dönen Cemile Yıldırım ise kalp kapakçıklarını kendisinden küçük iki küçük hastaya vermenin mutluluğunu yaşıyordu.

Gazi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen canlıdan canlıya kalp kapakçığı nakli operasyonu dünyada da kabul gördü ve Türkiye'nin imzasıyla tıp literatürüne geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious