Çannakkale doğalgaz dağıtım ihalesini Aksa kazandı

  • Giriş : 16.12.2005 / 00:00:00

Çanakkale doğalgaz dağıtım lisansı ihalesine açık eksiltmede 0,001 cent ile en düşük teklifi Aksa Doğalgaz Dağıtım A.Ş. verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çanakkale doğalgaz dağıtım lisansı ihalesine açık eksiltmede 0,001 cent ile en düşük teklifi Aksa Doğalgaz Dağıtım A.Ş. verdi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 36. doğalgaz dağıtım lisansı ihalesi olan Çanakkale doğalgaz dağıtım ihalesi yapıldı. EPDK toplantı salonunda toplanan ihale komisyonuna, ihale için 9 firmadan teklif geldi. Komisyon, kapalı zarfta alınan yazılı tekliflerden en düşük üç teklifi veren 0,003 cent ile Aksa, 0.004 cent ile ERS ve 0.007 cent ile Kuzu Toplu Konut ile sözlü tekliflerin alındığı açık eksiltmeye geçti.

Yapılan açık eksiltmede, 0.007 cent teklif veren Kuzu Toplu Konut, teklifini 0,002 centte indirdi. Kuzu Toplu Konut'un teklifi sonrası ERS ihaleden çekildiğini açıklarken, Aksa ihaleye 0,001 cent teklif verdi. Bu teklifin ardından Kuzu Toplu Konut ihaleden çekildiğini açıklayınca ihaleyi en düşük teklifi veren Aksa kazanmış oldu.

Aksa Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Mali İşler Sorumlusu Sedat Siverek, Çanakkale'nin komşu ili olan Balıkesir doğalgaz dağıtımını da kendi firmalarının yaptığını hatırlatarak, Çanakkale'de yıllık toplam 200 milyon metreküp doğalgaz kullanılacağını söyledi. Doğalgaz dağıtımı için 2-2,5 yıl içerisinde toplam 30 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıklayan Siverek, temel atma törenini Çanakkale'nin kurtuluş yıl dönümü olan 18 Mart'ta yetiştirebileceklerini belirtti.

İhaleyi EPDK Başkanı Yusuf Günay'ın yanısıra, Çanakkale milletvekilleri İbrahim Köşdere, İsamil Özay ve Balıkesir Milletvekili İsamil Özgün ile Çanakkale Belediye Başkanı Mehmet Daniş de takip etti.

İhale sonrası açıklama yapan EPDK Başkanı Günay, bugünkü ihale ile doğalgaz dağıtım ihalelerinden 36'ncısını tamamlamış olduklarına dikkat çekerek, "Çanakkalemiz ihale sonraı sıfır kârla doğalgaz hizmetine kavuşacaktır. Gelecek yıl bu şehrimizde doğalgaz kullanmaya başlayacaktır. Burada ihaleyi kazanan firmamıza duyuruyorum. 18 Martta Çanakkale'de temel atmak istiyoruz" dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekilleri İbrahim Köşdere ile CHP Çanakkale Milletvekili ve eski Belediye Başkanı İsmail Özay, kentte temiz ve ekonomik gaz olan doğalgazı getirecek olan ihalenin başarıyla tamamlanmış olmasından son derece memnun olduklarını dile getirerek, rekabet sonucu ortaya çıkan düşük fiyattan ötürü ise katılımcı firmalara teşekkür ettiler.

Çanakkale Belediye Başkanı Mehmet Daniş ise, ihalenin düşük fiyat ile sonuçlanmasının şehir adına mutluluk verici olduğu söyledi. Bu fiyat ortaya çıkaran firmalara teşekkür eden Daniş, "İhalemiz başarıyla tamamlanmasından ötürü mutluyuz. İnşallah hayırlı olur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious