Cannes Film Festivali başladı

Cannes Film Festivali başladı.15720
  • Giriş : 13.05.2009 / 21:27:00

62. Cannes Film Festivali, yönetmen Pete Docter'ın bu akşam yarışma dışı gösterilen "La-haut" adlı animasyon filmiyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Festival, 24 mayısta, Jan Kouhehe'nin yine yarışma dışı gösterilecek "Coco Chanel et Igor Stravinsky" filmiyle sona erecek.

Festivalde bu yıl 20 film "Altın Palmiye" için yarışacak.

Cannes Film Festivalinde "Altın Palmiye" ödülünü geçen yıl Fransız Laurent Cantet'in yönetmenliğini yaptığı "Entre les murs" filmi kazanmıştı.

Festivalin Türkiye için en önemli özelliği, geçen yıl en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan'ın jüride yer alması.

Jüri başkanlığını Fransız oyuncu Isaballe Huppert'in yapacağı festivalin bu yılki jüri üyeleri arasında, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın dışında İngiliz yazar Hanif Kureishi, oyuncu Shu Qi, Amerikalı yönetmen James Gray ve Koreli yönetmen Lee Chang-dong bulunuyor.

Türkiye için diğer önemli bir gelişme ise Türk oyuncular Hatice Aslan, Saadet Işıl Atasoy ve Kerem Atabeyoğlu, Bulgar yönetmen Kamen Kalev'in çektiği ve festivalde yarışma dışı gösterilecek "Eastren Plays" isimli filminde rol almaları. Film, bir Türk ailesinin Bulgaristan üzerinden Almanya'ya göçü sırasında yaşanan dramı anlatıyor.

Hatice Arslan, geçen yıl Nuri Bilge Ceylan'ın ödül aldığı "Üç Maymun" filminde de oynamıştı.

Festival çerçevesinde kurulan film pazarında, dünyanın dört bir yanından çok sayıda film görücüye çıkacak.

Festival sırasında, 32 sinema salonunda 12 günde sinema sanayisi alıcıları için 1004 film gösterilecek.

Küresel mali krizin, bu yılki festival sosyal etkinliklerini de olumsuz etkilemesi bekleniyor. Geçen yıla oranla, festival sırasında düzenlenecek kutlamaların yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor.

Yaklaşık 4 bin gazetecinin kayıt yaptırdığı festivalde, dünyanın dört bir yanından gelen sinema sanayisi temsilcileri ve sinema hayranlarının sayısının 40 bini geçmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*