Cannes Film Festivali başlıyor

Cannes Film Festivali başlıyor.13780
  • Giriş : 14.05.2008 / 21:23:00

61'inci Uluslararası Cannes Film Festivali, bu akşam Brezilyalı yönetmen Fernando Mereilles'in, Portekizli Nobel ödüllü yazar Jose Saramago'nun romanından esinlenilerek çevrilen ''Blindness'' adlı psikolojik korku filminin gösterimiyle açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada birçok ülkede televizyonlarda canlı yayınlanacak festivalin açılış törenini, ünlü oyuncu Edoard Baer yönetecek.

Töreni ve filminin gala gösterisine Julianne Moore, Mark Ruffalo, Danny Glover ve Gael Garcia Bernal gibi ünlü oyuncular da katılacak.

22 film yarışacak

"Altın Palmiye" için yarışacak 22 film arasında bu yıl Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" filmi de bulunuyor.

Ceylan'ın filmi 16 MayısCuma günü yerel saatle 12.00 ve 22.30'da gösterilecek.

"Blindness" ve "Üç Maymun" dışında festivalde şu filmler yarışacak: Atom Egoyan'ın "Adoration", Steven Soderbergh'in "'Che", Kornel Mundruczo'nun "Delta", Laurent Cantet'in "Entre les murs", Jia Zhangke'nin "24 City", Matteo Garrone'nın "Gomorra", Paolo Sorrentino'nun "Il Divo", Clint Eastwood'un "L'Echange", PhilippeGarrel'in "La Frontiere de l'aube", Lucrecia Martel'in "La Femme sanstête", Belges Jean Pierre'in "Le Silence de Lorna", Pablo Trapero'nun "Leonera", Walter Salles'in "Linha de Passe", Eric Khoo'nun "My Magic", Wim Wenders'in "Rendez-vous à Palerme", Philippin Mendoza'nın "Serbis", Charlie Kaufman'ın "Synecdoche", James Gray'in "Two lovers", Arnaud Desplechin'in "Un conte de Noel", AriFolman'in "Valse avec Bashir".

Festivalin kapanışında, "Altın Palmiye" ödülünü ünlü oyuncu Robert deNiro verecek.

Robert de Niro'nun bu yılki jürinin başkanı Sean Penn ve diğer ünlü oyuncu Bruce Willis ile oynadığı, Barry Levinson'un yönettiği kara mizah "What Just Happened" isimli filmin gösterimiyle festival 25 Mayıs günü sona erecek.

Bu yılki festivalin jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen ve oyuncu Sean Penn üstlenecek.

Jüri üyeleri arasında İtalyan Sergio Castellitto, Amerikalı Natalie Portman, Alman Alexandra Maria Lara, Meksikalı Alfonso Cuaron, Taylandlı Apichatpong Weerasethakul, Fransız Rachid Bouchareb, İranlı Marjane Satrapi ve Fransız Jeanne Balibar bulunuyor.

Festivali izlemek üzere yaklaşık 3 bin gazeteci kayıt yaptırdı ve dünyanın dört bir yanından gelecek sinema sanayisi temsilcileri ve sinema hayranlarının sayısının 40 bini geçmesi bekleniyor.

Cannes kentinin nüfusunun üç misli artarak 200 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Festival dolayısıyla kentteki iş yerleri ticari açıdan bayram yapacak.

Geçen yılki ciro 250 milyon euro'ya ulaşmıştı. Festivalin bütçesi 20 milyon euro. Bu paranın yarısını Kültür Bakanlığı aracılığıyla devlet, diğer yarısını Cannes Belediyesi karşılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious