Cannes'da festivalde Türkiye tanıtımı

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

60'ıncı Uluslararası Cannes Film Festivali kapsamında Cannes'da Türkiye'nin özel tanıtımı yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cannes Film Festivali kapsamında Cannes'da 'Turkish Cinema In Cannes' sloganıyla araç giydirme reklamları yapacak.

Cannes'daki billboardlarda da İstanbul'un tanıtımına yer verilecek. Türkiye ve İstanbul konulu reklam filmleri, festival sarayının karşısındaki dev ekranda yayınlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü yetkilileri, Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından yürütülen kampanya ile 16-27 Mayıs'ta yapılacak festival süresince Cannes sokaklarında reklamlarla süslü 10 araç dolaşacak.

Araçların bir yanında, Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (SE-SAM) festival için hazırladığı 'Turkish Cinema In Cannes' logo ve afişi, diğer tarafında bir Ege koyunun görüntüsü yer alacak.

Aracın ön kısmında laleli Türkiye amblemi, arka tarafında da Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin 'www.infosturguie.com' adresi ile Kapadokya görüntüsü bulunacak.

Billboardlarda İstanbul tanıtımı

Festival kapsamında, Cannes'daki billboardlarda da İstanbul'un tanıtımına yer verilecek.

Ortaköy fotoğrafının yer aldığı görselin alt kısmında Fatih Akın'ın 'Yaşamın Kıyısında', Semih Kaplanoğlu'nunda 'Yumurta' filminin afişine yer verilecek.

Görselin üst kısmında ise 'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti' yazısı bulunacak. Türkiye ve İstanbul konulu reklam filmleri, festival sarayının karşısında yer alan dev ekranda yayınlanacak.

Filmlerin 40 saniyelik versiyonu, 11 gün boyunca, günde 89 kez ekrana yansıyacak.

Dev ekranın üzerindeki 120 metrekarelik alana da dev bir Türkiye tanıtım afişi asılacak. 100 kişilik kokteyl yapılabilecek bir yelkenli de Türkiye renkleriyle giydirilecek.

Festival alanındaki Village International'da bakanlığın katkısıyla 50 metrekare kapalı alan ile 50 metrekare terastan oluşan stant kurulacak. Standda SE-SAM'ın da katkılarıyla çeşitli tanıtım etkinlikleri düzenlenecek.

Tüm dünya basını ve sinema profesyonelleri tarafından izlenecek festival sırasında Fatih Akın'ın 'Yaşamın Kıyısında' isimli filmi ilk 10'da yarışacak.

Semih Kaplanoğlu'nun 'Yumurta' adlı filmi 'Quinzaine deRéalisateurs', 'Süt' adlı filmi ise 'Atelier' kategorisinde yarışmaya katılacak.

Cannes Film Festivali'nde toplam 55 film yarışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious