Capital, Türkiye'nin en güçlü 30 iş kadınını belirledi

Capital, Türkiye'nin en güçlü 30 iş kadınını belirledi.8558
  • Giriş : 30.08.2007 / 16:55:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:29:41

Capital Dergisi'nin gerçekleştirdiği araştırma, Türkiye'nin en güçlü 30 iş kadınını belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2000 yılından bu yana yapılan araştırmada bu yıl ilk sırayı son üç yıldır olduğu gibi yine Güler Sabancı aldı.

   GÜLER SABANCI

10,6 milyar dolarlık cirolu, 45 bin çalışana sahip Türkiye'nin en büyük gruplarından Sabancı'nın kaptan köşkünde oturuyor. Topluluğun odaklandığı iş kollarında büyümesinin arkasındaki tek isim.

ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ

 

TÜSİAD Başkanı olarak patronlar dünyasına yön veriyor. Kanal D İcra Kurulu Başkanı olarak yaptığı atılımlarla da göz doldurmaya devam ediyor.

SUZAN SABANCI DİNÇER

Akbank'ın dünyanın en önemli bankalarından Citigroup'la yaptığı anlaşmada söz sahibi isimlerden biri. Türkiye'nin en değerli bankası Akbank'ın sektördeki ağırlığını koruması için stratejik kararlar alıyor.

VUSLAT DOĞAN SABANCI

 

Rusya ve Doğu Avrupa'nın seri ilancılıkta lider şirketi TME'nin satın alınmasının altında onun imzası var. Hürriyet'in markalaşma stratejisinde söz sahibi. Bölgesel liderlik için çalışmalarını sürdürüyor.

FEYHAN KALPAKLIOĞLU

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla sürdürüyor. Grubun TMSF'ye olan borçlarının 3 yıl gibi kısa sürede sıfırlanmasını sağlayan isim. Global arenada başarılı olmak için çalışmalar yürütüyor.

AYÇA DİNÇKÖK

 

TÜSİAD'ın aktif üyelerinden olan Dinçkök, Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme şirketinin İcra Kurulu Başkanı. Gruptaki yeniden yapılanmada söz sahibi. Dünya şirketi olma hedefine yönelik farklı projeler yürütüyor.

CANAN EDİBOĞLU


Enerji sektörüne yön veren PETDER'in Başkanı olarak sektörde söz sahibi. Türkiye'nin en büyük akaryakıt devlerinden Shell'in Başkanlığını yürütüyor. Shell'in tüm dünyada yürüttüğü yeni peralende stratejisini Türkiye'de başarıyla uyguladı.

ZEYNEP BODUR OKYAY

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı olarak grubu sürekli olarak dinamik kılma konusunda başarılı. Harvard mezunu olan Okyay, grubun yeni dönem pazarlama projelerinde söz sahibi.

PİRAYE ANTİKA

Tecrübesiyle, yeni girişlerle son yılların en hareketli dönemini yaşayan sektörde HSBC'nin Türkiye operasyonunun başarısının düşmemesini sağladı. Bankanın Türkiye'deki deneyiminin avantajlarını iyi kullandı. Müşteri portföyünü arttırmaya yönelik çalışmaların ve kampanyaların arkasındaki isim.

İMRE BARMANBEK

 

Türkiye'nin en büyük gruplarından Doğan Holding'in eski CEO'su. Grup içinde alınan stratejik kararlarda onun imzası var. Özellikle grubun son dönemde yurtdışında yaptığı ataklarda da söz sahibi isimlerden biri.

HANZADE DOĞAN

İcra Kurulu Başkanı. Doğan Holding'in yeni iş alanlarına girmesinde etkili bir isim. Yönetim kurulunda yer alıyor ve stratejik kararlarda söz sahibi olan isimlerden biri. Doğan Online'nın kurulmasında ve Milliyet'in farklılaştırılmasında önemli rol üstlendi.

İDİL YİĞİTBAŞI

 

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan vekili. Özellikle gıda grubunda gerçekleştirdiği başarılı projelerle dikkat çekiyor. Grubun gıdadaki etkinliğini arttırmasında önemli bir rolü var.

GÜLSÜM AZERİ

Şişecam Grubunun yurtdışı operasyonları Azeri'den soruluyor. Şişecam'ın cam ev eşyası grup başkanı olarak en önemli alanını yönetiyor. Avrupa Cam Fedarasyonu Cam Ev Eşyası Komitesi Başkanı olarak da sektörde söz sahibi.

DİDEM GORDON

 

Erkekler dünyası olarak bilinen finans sektöründe, başarılı kadınlar arasında yer alıyor. Koç'un finansal hizmetler operasyonunun önemli kurmaylarından biri. Grubun finans şirketlerinde gerçekleştiren yeni yapılanma sonrasında etkin rol oynayan Gordon, Yapı Kredi Portföy'ün Genel Müdürü.

EMİNE KAMIŞLI

Sabancı Holding Başkan Vekili Şevket Sabancı'nın kızı. Sabancı grubundan 2000 yılında ayrılarak 300 milyon Euro'luk Esas Holdingi kurdu. Gıda, sağlık ve ulaştırma alanında yürüttüğü farklı projeleriyle dikkat çekiyor.

ÜMİT BOYNER

 

Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi. Yeni yönetimle birlikte patronlar kulübü olarak adlandırılan TÜSİAD'daki etkinliği arttı. Boyner Mağazacılık'ın yeni yüzü ve yeni perakendecilik stratejisinin oturmasında söz sahibi.

ŞULE ZORLU

Türkiye'nin en önemli tekstil markalarından Linens'in yaratıcısı. Ev tekstilinde yarattığı farklı mağazacılık konsepti, rakipleri tarafından da izleniyor. Zorlu Grubu'nun odak işlerinden tekstilin gelişmesine katkısı büyük.

TÜLİN KARABÜK

 

14 yıldır telekom sektörüne hizmet veriyor. Yurtiçi yatırımlar koordinatörlüğü sırasında gerçekleştirdiği başarılı çalışmaların sonucunda, Turkcell'in yurtdışı etkinliği arttı. Turkcell'in yurtdışı operasyonları ona emanet.

SEVİL SABANCI

Sabancı Holding yönetim kurulunda yer alan iki kadın üyelerden biri. Sakıp Sabancı'nın vefatından sonra holdingdeki etkinliği arttı.

MÜŞERREF İLPARS

 

Erkeklerin egemen olduğu otomotivde 20 yıldır söz sahibi. BMW, Land Rover ve Mini otomobillerinin Türkiye'deki tüm operasyonu ondan soruluyor. Otomotiv sektöründe kadınlar arasında en başarılı isim olarak adlandırılıyor.

ÜMRAN BEBA

PepsiCo International'ın Irak, Türkiye, Lübnan ve Suriye'deki operasyonları ondan soruluyor. 5 bin kişinin yönetiminden sorumlu olan Beba, hayata geçirdiği farklı pazarlama projeleriyle dikkat çekiyor.

FİLİZ ŞAHENK

 

Turizm Grubu Başkanı olarak grubun bu alandaki projelerinde söz sahibi. Turizm grubunun önde gelen markalarının pazarlama iletişimini de yönetiyor. Holdingin stratejik kararlarında da yönetim kuruluna yardımcı oluyor.

SEMAHAT ARSEL

Her yıl Türkiye vergi rekortmenleri arasında yer alan Arsel, Koç Holding'in Yönetim Kurulu Üyesi. Özellikle Koç'un kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle yakından ilgili. Turizm alanındaki yatırımlarda da söz sahibi üyelerden biri.

NAZAN SOMER

 

Yapı Kredi Bankasının bireysel bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı. Finans sektöründe söz sahibi olan kadınlar arasında yer alıyor. Bankanın kredi kartı pazarındaki konumunu Worldcard ile güçlendirdi. Visa AB Bölgesi'nin de yönetim kurulunda.

ÇİM GÜZELAYDINLI

Tekstilbank Yönetim Kurulu Başkanı. Bankanın müşteri portföyünü geliştirmesiyle dikkatleri üzerinde topladı. Butik bankacılıkta hayata geçirdiği projelerle bankanın bu alandaki iddiasını arttırdı.

MERAL AK EGEMEN

 

Bireysel emeklilik alanının önemli yöneticilerinden biri. Ak Emeklilik'in yaklaşık yüzde 17,1'lik pazar payıyla ve yönettiği fon büyüklüğüyle sektörün önde gelen şirketleri arasında yer almasında söz sahibi.

DAMLA BİROL

Türk Tuborg'a girmesinin ardından 4 yıl gibi kısa bir sürede şirketin CEO'luk koltuğuna oturan Birol, şirketin son 1 yıldaki satış ve pazarlama atağının arkasındaki isim.

AYNUR BEKTAŞ

 

Tekstilin güçlü kadın temsilcilerinden biri. Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasında yer alan Hey Tekstil'in kurucusu. Tekstilden sonra 10 milyon dolarlık yatırımla turizm sektöründe de emin adımlarla ilerliyor.

BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI

Yurtdışında yayına başlayan ilk Türk televizyonu Kanal D Romanya'nın başkanı. Türkiye ve Romanya gibi ortak tarihe sahip iki ülkeyi kritik bir alanda buluşturmasıyla dikkat çekti.

AYSUN KİBAR

 

Kibar Holding Yönetim Kurulu Üyesi. Grupta finans alanında yaptığı projelerle dikkatleri üzerine topladı. Şu anda tüm grubun işlerindeki stratejik kararlarda söz sahibi.

CAPİTAL DERGİSİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious