Çapul TV yayına başlayacak - Çapul TV izle olayları takip et

Çapul TV yayına başlayacak - Çapul TV izle olayları takip et.14915
07.06.2013 / 15:43:16

Eylemciler Çapul TV adını verdikleri bir televizyon ile yayına başlıyor. İşte haberin ayrıntıları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İnternet üzerinden www.capul.tv adresinden izlenen çapulcuların televizyonu Çapul TV ilk günkü yayınıyla sosyal medyayı da sarstı. Canlı yayına başladığı ilk saatlerde gazeteci Ahmet Hakan'ı da Gezi Parkı'ndan canlı yayında konuk olarak ekrana getiren Çapul TV Twitter'da kısa sürede trend topic (TT) oldu. Saat 13.00 - 03.00 arası Gezi Parkı'ndan canlı yayın yapan capul.tv bugünkü yayınına ise Fransa'dan gazeteci direnişçilerinin gösterildiği bir belgeselle başladı. Çapul TV'nin bugünkü yayını saat 14.00'da başladı.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı eylemlerini iki günlük  ziyaret için geldiği İzmir’de değerlendirdi.

Yeşil alanların imara açılması konusundaki kararlarda halkın görüşünün alınması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer bir yeşil alanı imara açmak istiyorsanız, referandum yapın. Orada yaşayan halk gidip oy kullansın. Onların haklı taleplerine hepimiz saygı göstereceğiz.” diye konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim’deki olayların büyümesinde Başbakan Erdoğan’ın sert üslubunun etkili olduğunu savundu. Şöyle konuştu: “Ülkeyi yönetenlerin daha kapsayıcı, barışçıl bir dil kullanması gerekiyor. İzmir’de saçı çekilen bir kızın görüntüsü, vicdanı olan hiç kimsenin kabul etmeyeceği görüntüdür. İzmir Emniyet Müdürü, iyi bir sınav vermemiştir. Eli sopalı, sivil giyimli polis memuru olmaz. Bunlar devleti temsil edemezler. Devleti temsil eden, devletin baskıcı yönü değildir.”

CHP lideri, “Hükümet doğru mesajı aldı mı?” şeklindeki soruyu ise “Sayın Başbakan, bugün inince herhalde gazeteci arkadaşlarımız soracaktır. Gazeteciler sorduğu zaman bu eylemlerden nasıl bir ders çıkardığını kendisi anlatacaktır, biz de dinleyeceğiz.” şeklinde cevapladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kendisinden habersiz olarak eylem yapan belediye çalışanlarının maaşlarını keseceğini açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’na bu konu da soruldu. CHP lideri, “Daha Aziz Bey’le bu konuyu görüşmedim. Demokrasiyi, özgürlüğü kabul edeceğiz. Sendikaların eylemi olur. Dünyanın her tarafında eylemi olur. Eylemlerin cezalandırılması doğru bir davranış değildir.” yorumunda bulundu.

CHP lideri, esnafa sıkıntılarının çözümü için de sandığı adres gösterdi. Esnafa, “Oy verdiniz mi? Verdiniz. Hiç itirazım yok.” diyen Kılıçdaroğlu, “Sorun çözülmüyorsa, verilen taahhütler yerine getirilmiyorsa demokrasilerde yapacak bir şey var, ‘Kusura bakma, sana bir daha oy vermem.’ demek?” diye konuştu.

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Metin Feyzioğlu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Köşk’ün verdiği bilgiye göre Feyzioğlu, son olaylarda polisin aşırı gaz kullanımı ile ilgili tespit ve önerilerini Cumhurbaşkanı’na iletti. Cumhurbaşkanı Gül ise kabulde, Türkiye’de yaşanan son olayların Ortadoğu ülkelerindeki olaylara benzemediğini vurguladı. Bu tür eylemlerin ABD, İngiltere ve İspanya gibi gelişmiş ve müreffeh ülkelerde yaşandığının altını çizdi. Gül, “Olayları yakından takip ediyorum. Bazılarına şunu söyledim: Bunlar, aslında gelişmiş demokrasilerdeki ülkelerin meselelerine benziyor. İspanya, ABD ve İngiltere’deki meselelere benziyor. Türkiye’de olaylar, ‘olağanüstü haller kalksın’, ‘faili meçhuller kalksın’ diye çıkmıyor.  Türkiye olarak geldiğimiz noktanın kıymetini bilelim.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*