Cardin’den krize inat yatırım

Cardin’den krize inat yatırım.13220
  • Giriş : 21.11.2008 / 11:29:00

Eskişehir üretim üssünü medya mensuplarına tanıtan Cardin Mobilya, krize inat yaptığı yatırımlarla katma değer üretmeye devam ediyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir üretim üssünü medya mensuplarına tanıtan Cardin Mobilya, krize inat yaptığı yatırımlarla katma değer üretmeye devam ediyor. Cardin Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Murat Teker, “Sektörde ilk beşin içinde yer almak istiyoruz” diyerek hedef büyüttüklerini söyledi.

Sektöre girdikleri kısa bir süre içinde yaptıkları yatırımlar, AR-GE çalışmaları ve ihracat potansiyeliyle mobilya sektöründe ilklere imza atan Cardin Mobilya, geçtiğimiz günlerde üretim üslerinin bulunduğu Eskişehir'de ulusal basın mensuplarını ağırladı. Yaklaşık 60 gazete, televizyon ve farklı mecralardaki medya mensubunun iştirak ettiği gezide, öncelikle Cardin Mobilya'nın Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikası gezildi. Düzenlenen basın toplantısıyla sektörle ve ekonomik krizle ilgili bilgi verildi. Daha sonra ise firma katılımcı medyacılara Eskişehir'i gezdirdi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde 25 bin metrekare kapalı, 65 bin metrekare açık olmak üzere 90 bin metrekarelik bir alanda üretim yapan Cardin Mobilya bu tesislere 25 milyon dolarlık bir yatırım yapmış. Cardin Mobilya bünyesinde fabrikalarda ve satış mağazaları da dahil olmak üzere çalışan sayısı, 300'ün üzerinde. Cardin'in yönetimindeki Teker ailesinin görev dağılımı şöyle: Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Teker ve Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Teker, Eyüp Teker, Salih Teker. Aslında firmanın temelleri 35 yıl önce atılmış. Cardin Yönetim Kurulu Üyesi Murat Teker'in dedesi halı satmak üzere yola çıkıp Eskişehir'e yerleşmiş. Daha sonra aile, halı satışı, mobilya mağazası, petrol ürünleri gibi bir çok alanda faaliyet yapmış. Perakendecilikte gelen başarı bu fabrikanın temellerinin de atılmasına neden olmuş. Şu anda fabrika ayda bin 500 adet maksi, 4 bin 500 baza, 500 salon takımı, 5 bin yatak, 750 takım panel mobilya, yemek odası, yatak odası, genç odası ve TV üniteleri üretiyor. Bütün bunlar Cardin'in sektörde ilk beşe girme hedefine uygun olarak tasarım ve konsept çalışmaları gerçekleştiren AR-GE biriminin ortaya koyduğu farklı konseptlerle gerçekleşiyor.

Cardin şu anda Yunanistan, İran, Belçika, Mısır, KKTC, Almanya, Libya, Irak ve Dubai'ye ihracat gerçekleştiriyor. Murat Teker, fabrika gezimizden sonra yaptığı basın toplantısında sektörde ilklere imza attıklarını belirterek, “Nakliye noktasında mobilyayı karton kutularla sevk eden ilk firma biziz” açıklamasını yaptı. Mobilya Sektörü'nün ülkemizdeki hacminin 6 milyar dolar olduğunu kaydeden Teker, “Sektör, lokomotif bir sektör olacaktır. Çünkü, hammadde ve yarı mamül tedarikinde altyapımız hazırdır. Birkaç kalem mal dışında ithal ettiğimiz hiçbir şey yoktur. Bu bizim avantajımızdır” diyor. Cardin Mobilya, önümüzdeki dönem içinde yurt çapında 450 bayiye çıkmayı düşünüyor. Murat Teker, bunun için tempolu ve hızlı biçimde yapılanmalarına devam ettiklerini kaydederek, “Lojistik hizmetini kendimiz veriyoruz. Satış sonrası hizmet için servislerimiz var. Bir yıl bile olmadan bütün ürün gruplarında piyasaya çıkmak zordur. Kısa zamanda çok yol katettik. Yurt dışı AR-GE ve pazarlama çalışmalarımız da sürüyor” diye konuştu. Teker, katıldıkları tüm sektör fuarlarından müthiş talepler geldiğini de ekliyor. Teker, “Cardin Mobilya olarak azim, kararlılık ve doğruluk ilkesinden şaşmadan, müşterilerimizin desteği ile kısa sürede hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum” diyerek, sektördeki hedeflerini de şöyle açıklıyor: Mobilya sektöründe ilk 5'in içinde yeralmak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*