Caretta kâr kurbanı

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Nesli tükenme tehlikesi taşıyan caretta carettalar, yumurtlamak için geldikleri Anamur sahilinde, sahili işgal eden işletmeler tarafından engelleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nesli tükenme tehlikesi bulunan kablumbağaların dünyadaki en önemli yumurtlama yeri olan Mersin - Anamur sahillerinde caretta carettaları korumak için kurulan tim de belediyenin sahilde kurulmasına izin verdiği işletmelerden şikayetçi.

ENCÜMEN DE İŞLETİYOR

CHP'li Anamur Belediye Encümen üyesi Mahir Kaya'ya ait olan çay bahçesinin de aralarında bulunduğu işletmelere belediye tarafından göz yumuluyor.

Caretta Carettaları Koruma Timi'nin çabaları da belediyenin yasal olmayan uygulamasına takıldı. İşletmeler belediye iznini işaret ederek kumsalı terketmiyor. Sadece doğdukları noktaya dünyanın öbür ucunda da olsa gelip yumurtlayan kaplumbağalardan birçoğu 1 yıl öncesinden belli olan randevularına bu yıl geldiklerinde karşılarında ayaklarını serin sulara sokmuş, içkilerini içen, çerezlerini yiyen tatilcileri buluyorlar. Carettaları kurtarma timinde görev alan Abdullah Sınırlı, "Yasal olarak düzenleme yapılmasını ve sahilde biz mi işimizi yapacağız yoksa belirli bölgeler kablumbağalara yasaklandı mı, bilmek istiyoruz" diye konuştu.

Yuvalarını bulamıyorlar

Her kafesin altında bir yuva var ve her yuvadan 100 yavru caretta çıkıyor. Bu kafesin altından geçen yıl doğan 100 carettadan biri bu yıl aynı noktaya geçtiğimiz pazar günü geldiğinde yuvasını bulamadı. Caretta, masalarda oturan tatilciler tarafından önce bilinçsizce kumsalın ötesine asfalta kadar çıkartıldı sonra da suya atıldı. Akdeniz kablumbağalarının doğdukları noktaya dünyanın öbür ucundan da olsa gelip santimetresine kadar aynı noktaya yumurtlama özelliği çoğu vatandaş tarafından bilinmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious