'Cari açık finansmanlarıyla ilgili sorun yok'

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, cari açığın finansmanıyla ilgili bir sorun bulunmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şener, ''AK Parti İstanbul'a Hesap Veriyor - Buluşalım, Konuşalım'' konulu toplantında partililerin sorularını yanıtladı.

Yabancı sermayenin İMKB'deki oranının yüksekliği ve bunun ekonomiye olumsuz etkisinin olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine Bakan Şener, iktisat mantığı içinde, hiç kimsenin milyar dolarlarını birisine zarar vermek için bir yere yatırıp çekmediğini, sermayenin en fazla nerede kazanacaksa oraya aktığını söyledi.

Şener, ''Sermaye yeryüzünde 5 dakika içinde 5 tur atar. Sonra en karlı gördüğü piyasaya yatırım yapar. Sermaye kara yönelir'' görüşünü dile getirdi.

İMKB'de şu anda yabancı yatırımcıların hacminin yüzde 65 olduğunu ifade eden Bakan Şener, buradan çıkmak isteyen yatırımcının elindeki kağıtları satın alacak bir müşteri bulması gerektiğini kaydetti.

Bakan Şener, ''Müşteri Hans olmuş, Pierre olmuş fark etmez. Dolayısıyla böyle bir endişeye kapılmaya gerek yok diye düşünüyorum'' dedi.

-''DÖVİZ O KADAR BOL Kİ HİÇ KIYMETİ KALMAMIŞ''-

Cari açıkla ilgili bir soru üzerine Şener, hükümetin son 4 yılda gerçekleştirdiği makro ekonomik gelişmeleri aktararak, ''Eğer yanlışınız yok mu, hiç mi olumsuz gösterge yok, diye sorgularsanız AK Parti döneminde göstergelerdeki iyileşmelerle beraber evet, cari açık artmıştır'' dedi.

Cari açığı bir ülkenin döviz gelirleri ve giderleri arasındaki fark olarak tanımlayan Bakan Şener, 2006 yılında cari açığın 31 milyar doları aştığını anımsattı.

Bakan Şener, cari açığın yapısal nedenlerden kaynaklandığını, bu nedenlerin de; sanayinin yapısı, enerji ithalatı ve kalemlerin hesaplama yöntemlerindeki değişiklikler olduğunu anlattı.

Cari açıktaki enerji bağımlılığının etkisine değinen Bakan Şener, ''Doğal gaz kuyularımız, petrol kuyularımız olsaydı, kendi enerjimizi karşılayabilseydik, o zaman cari açık olmayacaktı. Tek çare var; o da bir yerden petrol kuyusu bulmamız. Onun için de Enerji Bakanımız çalışıyor'' diye konuştu.

Abdüllatif Şener, bütün bunlara rağmen döviz darlığı yaşanmadığına da işaret ederek, ''Döviz o kadar bol ki hiç kıymeti kalmamış, değeri de sürekli düşüyor'' görüşünü aktardı.

Paranın bir ülkenin itibarı olduğunu vurgulayan Şener, ''Son dönemdeki en önemli ekonomik değişimlerden biri, işlevlerini yerine getiren bir paraya sahip olmamızdır'' dedi.

Şener, Türkiye'ye bol miktarda sermaye akışı olduğunu, 2006 yılında Türkiye'ye giren yabancı yatırım miktarının 55 milyar dolar olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

''Cari açığımızdan daha fazla para girişimiz var. Bunun en büyük kısmı doğrudan yabancı yatırımlardır. 2006'da aşağı yukarı ülkeye giren doğrudan yabancı yatırım miktarı 20 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 1980-2000 yılları arasındaki 20 yılda Türkiye'ye giren yatırım miktarı ise sadece 10 milyar dolardır. Yani cari açığın finansmanı ile ilgili herhangi bir sorun ortada yoktur.''

Şener, 2007 yılında Türkiye'ye girecek doğrudan yabancı yatırım miktarının uluslararası bazı finans kuruluşları tarafından 22 milyar dolar olacağı yönünde tahminler yapıldığını söyledi.

-CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ-

Bakan Şener, Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ulusal marker uygulamasına da değinerek, uygulamanın akaryakıt kaçakçılığını önlemede önemli bir adım olduğunu anlattı.

Akaryakıt kaçakçılığını önleme amacıyla çıkarılan kanunda cezaların ağırlaştırıldığını, bir kez petrol kaçakçılığı yapan kişinin bir daha ebediyen o işi yapamayacağını vurgulayan Şener, ''Ülkemizde insanlar artık alın teriyle para kazanacak'' dedi.

Şener, bir soru üzerine, ''Ülkenin yer altı kaynaklarının yabancılara verilmesi'' kanaatinin gerçekle alakası olmadığını, petrol kanununun da Mecliste tekrar görüşüldüğünü söyledi.

''Cumhurbaşkanı kim olacak?'' şeklindeki soruya Şener'in ''Memleket için hayırlı olsun'' demesi, salondakiler tarafından alkışlarla karşılandı.

Bu sorunun çok sorulduğunu, ancak ekonomiyle ilgisinin ne olduğunu anlayamadığını ifade eden Bakan Şener, ''Ben somut anlamda kimin Cumhurbaşkanı olacağı yönünde görüş beyan edersem, bu tek cümle manşet olur'' dedi.

-''TÜRKİYE'DE NAKİT SIKINTISI OLDUĞUNA KATILMIYORUM''-

Bir katılımcının piyasada nakit sıkıntısı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine Bakan Abdüllatif Şener, ''Genel olarak son yıllarda 'Türkiye'de nakit sıkıntısı var' deniliyorsa buna tam katıldığımı söyleyemeyeceğim. Türkiye'de 2002'de yerinde sayan toplam talepte, 2003'te yüzde 6,5, 2004'te yüzde 14, 2005'te yüzde 12, 2006'nın 9 aylık döneminde yüzde 9 civarında artış görüldü'' diye konuştu.

Şener, zaman zaman ziyaret ettiği esnaftan piyasalarda darlık olduğuna ilişkin şikayetler aldığını aktararak, bunun son 4-5 yıldır meydana gelen harcama alışkanlıklarındaki değişikliklerden kaynaklanabileceğini anlattı.

Vergi ve SSK primlerinin yüksek olduğuna ilişkin görüşlere katıldığını ifade eden Şener, en ideal ekonominin vergi oranlarının en düşük seviyede bulunduğu ekonomiler olduğunu söyledi.

-''MORTGAGE İLE KİRAYI GELİRDEN DÜŞERSİN DİYE DÜZENLEME YOK''-

Bakan Şener, Mortgage (tutsat) yasasına dair bir soru üzerine ABD'de kullanılan kredilerin yarısından fazlasının gayri menkul piyasasına dayandığını, Türkiye'de böyle bir mekanizmanın oluşturulamadığını aktardı.

Mortgage sisteminin en önemli faydalarından birinin finans sektörünü geliştirmesi olacağını vurgulayan Bakan Şener, vergi avantajına ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

''Kanunda eğer bir vatandaşın hiç konutu yoksa, ücretliyse aldığı Mortgage kredisinin faizi, onun ücreti üzerinden hesaplanan vergiden düşürülecek. Bu maddenin yürürlük tarihi, kanun ne zaman çıkarsa çıksın 1 Ocak 2008 olacak. Yani Mortgage ile alacağı evi kiraya verdiğinde o kirayı gelirinden düşersin diye bir düzenleme yok.''

Bakan Şener, daha sonra Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM) Genel Kuruluna katıldı.

Şener, burada yaptığı konuşmada, küresel dünyada teknoloji ve özellikle de bilgisayar ve internetin önemine değindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious