Cari açık tehlike sınırlarını aştı

Cari açık tehlike sınırlarını aştı.10455
  • Giriş : 07.08.2008 / 12:40:00

Ekonomide son yıllarda çözülemeyen en büyük problem olan cari açık, tehlike sınırlarını aştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk ekonomisinde son yıllarda çözülemeyen en büyük problem olan cari açık, tehlike sınırlarını aştı. Son olarak IMF yönetiminin de ekonomideki en önemli risk olarak gördüğü cari açık, enerji ve ara malı ithalatından besleniyor.

Devlet Planlama Teşkilatı'nın hazırladığı Ekonomik Gelişmeler Raporu'na göre, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde cari açık, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33.3 oranında artarak 21.5 milyar dolar oldu. Aynı dönemde ithalat yüzde 37 artarak, 86.3 milyar dolara ulaştı.

Cari açığın çözümü için üzerinde çalışılan yerli ara malı üretiminin bir an önce devreye alınması gerekiyor. Çünkü bu dönemde ara malı ithalatı geçen yıla göre yüzde 39 artarak, 65 milyar doları buldu. İthalattaki en büyük artış ise yüzde 62.5 gibi rekor bir oranla 19.7 milyar dolara ulaşan enerji. Enerjideki ithalat geçen yıl yüzde 17.4 oranında artmıştı. Hükümet yerli ara malı üretimini teşvik edecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Türkiye, petrol ve petrol ürünlerinin tamamına yakınını ithal ediyor. Buna bir de doğalgaz ve türevleri eklenince, yüzde 20'leri bulan talep artışı ile cari açığın en önemli kalemi haline geliyor. En fazla ithalat yapılan ülkelere bakıldığında da bu açıkça görülüyor. 2008 yılının Mayıs ayında en çok ithalat yapılan ülke enerji devi Rusya. bu yıl ithalat oranı yüzde 53 artarak 3 milyar doları buldu.

PETROL ARTTI, ZAMLAR GELDİ

Petrol fiyatlarındaki artış sonrasında yaşanan sıkıntı nedeniyle hükümet 1 Temmuz'dan itibaren otomatik fiyatlandırma sistemine geçmişti. Bu kapsamda Temmuz'da elektrik yüzde 20'nin üzerinde zamlanmıştı. Doğalgaza da 1 Ağustos'tan itibaren yüzde 20'ye yakın zam yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*