Carlos Santana İstanbul'da

Carlos Santana İstanbul'da.16441
  • Giriş : 06.07.2009 / 16:29:00

Latin-Rock tarzının temsilcilerinden Carlos Santana, İstanbul'u, ''Bu gezegende bir farklılık yaratmak isteyen pek çok ruhun kolektif bir gönüllülük ortaya koyduğu bir şehir'' olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konser vermek için geldiği İstanbul'da The Marmara Oteli'nde gazetecilerle bir araya gelen Santana, müzikal kariyeri açısından bir başlangıç, orta ya da son bulunmadığını, kariyerini sadece sevdiği şeylerin devamı olarak gördüğünü belirtti.

Avrupa müziği dinleyerek büyüdüğünü, büyüme çağımda blues dinlemeye başladığını, bu müziğin doğrudan kalpten geldiğini söyleyen Santana, ''Bugün pek çok müzisyen var, bilgisayarlar sayesinde müzik yapabildiklerini zannediyorlar. Ama bu müzik değil, bu bir tür 'hoş kirlilik''' dedi.

Teknolojiye karşı olmadığını, ancak bir kalp ameliyatı yapmak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiği gibi müzisyen olmak için de insanları harekete geçirebilmek, hissetmelerini sağlayabilmek gibi bazı koşullar bulunması gerektiğini kaydeden Santana, şöyle konuştu:

''Eğlence ve şov dünyası ile müzik arasında büyük bir fark var. Ben gerçek bir müzisyenim. Şu anda kariyerimde bulunduğum yer konusunda ise, bir rengim olmadığını düşünüyorum. Bir bayrağım yok, buraya ABD'yi temsil etmek için gelmedim. ABD'nin yaptığı birçok şeyi onaylamıyorum. Ben daha çok su gibi bir müziğe yoğunlaşıyorum. Suda, bütün renkler oradadır ama suyun kendisi berraktır.''

''HİPPİ, GÖKKUŞAĞININ TÜM RENKLERİNE ÖVGÜLER DÜZEBİLEN KİŞİDİR''

Hippi döneminin günümüzün müzik ve yaşam tarzı üzerindeki etkilerine ilişkin bir soru üzerine Santana, şunları kaydetti:

''Hippi, uzun saçları olan, banyo yapmayan ve dünyadaki bütün kadınlarla birlikte olmak isteyen kişi değildir. Benim için hippi, dini ya da siyasi otoriteyi sorgulayan herkestir. Çünkü din ve siyaset her zaman cevap değildir, genellikle sorunu daha da yoğunlaştırır. Çözüm, merhamet, iyi yüreklilik, acıma, sabırdır. Bunlar daha çok kadınların sahip olduğu özelliklerdir.

Amerika'da şunu yeni yeni öğrenmeye başladık: 'Nazik olmakta bir sorun yok... Bu seni eşcinsel yapmaz ya da erkekliğini kaybetmezsin'. Hala çok erkeksi iken, dinlemeye de hazır olabilirsin. Bazen kadınlar sorunlarını söyler ama bunları çözmen gerekmez. Bazen sadece dinlemen yeterlidir.

Ben bir hippiyim, her zaman hippi oldum. Ama ilkelerim var. Ben gitmeden önce bu dünyanın farklı şekilde düşünür hale gelmesini istiyorum. Kadınlar ve erkekler için eşit olmasını istiyorum. Eğer ayağınızı bir kadının boynuna basıyor ve kendini sandalye gibi hissetmesini sağlıyorsanız bu bir din değildir. Eğer gerçekten ritüellerinizi yerine getirmek istiyorsanız, merhametli ve adil olmanız gerekir. Benim için hippilik çok önemli, sahte bir Hollywood filmi değil, gerçek bir şey.''

Santana, 1969 yılında ilki düzenlenen Woodstuck festivalini temsil edenlerden biri olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, 61 yaşında pek çok farklı grupla çalabildiği için çok mutlu olduğunu belirtti.

Carlos Santana, ''Benim için hippi gökkuşağının tek bir rengine değil, tüm renklerine övgüler düzebilen kişidir'' dedi.

''GEORGE BUSH İLE HER GÜN BİR CADILAR BAYRAMIYDI''

Bir gazetecinin Türkiye'de evlenen çiftlerin ilk dans şarkısı olarak da seçtikleri ''Europa: Earth's Cry Heaven's Smile'' şarkısına ilişkin değerlendirmelerini sorması üzerine Santana, dünyada sevgi ve korkudan oluşan iki enerji bulunduğunu, Europa gibi melodilerin, insanları özgürleştirdiğini, korku, suçluluk ve önyargı gibi duygulara yatırım yapmadığını belirtti.

Böyle şarkıların herkesin önemli olduğunu vurguladığını dile getiren Santana, korkuya yapılan yatırım konusunda ise, esprili bir şekilde ''George Bush ile her gün bir cadılar bayramıydı ve hiç şeker yoktu. Sadece korku, korku, korku... Ama bu yerkürede çok sayıda güzellikler var'' diye konuştu.

İstanbul'u, ''Bu gezegende bir farklılık yaratmak isteyen pek çok ruhun kolektif bir gönüllülük ortaya koyduğu bir şehir'' olarak tanımlayan Santana, kendi kimliğini muhafaza ederek bir araya gelmenin, zor olsa da imkansız bir hedef olmadığını söyledi.

Santana, İran, Pakistan, Kudüs, Küba gibi yerlerde de sahneye çıkmak istediğini belirterek, hayatının geri kalanında, müziğinin yanı sıra, ABD'de gençlerin eğitimine kaynak sağlayarak da bir değişim yaratmak isteğini dile getirdi.

TÜRK MÜZİSYENLERLE ÇALIŞMA

Carlos Santana, ''Türk müzisyenlerle çalışmak ister misiniz?'' şeklindeki soruya verdiği yanıtta, ''Ben açığım, kalbim açık, kapım açık. Eğer bana İstanbul'un Bob Dylan'ının, Mariah Carey'sinin, en iyi müzisyenlerinin bir albümünü verip, şu şarkıyı bir dinle derseniz, ben buna açığım. Buraya rekabet etmek ya da kıyaslamak için değil, övgülerimi sunmak için geldim'' ifadelerini kullandı.

''Sonsuzluk geldiğinde, zaman kaybolur'' diyen Santana, bir müzisyen için geçmişten gelen acının ve gelecek korkusunun olmadığı yere ulaşmanın önemine işaret etti.

MICHAEL JACKSON

Michael Jackson'ın ölümüne ilişkin duygularının sorulması üzerine Santana, şunları kaydetti:

''Ölümünün ardından, 3-4 saat boyunca gitarımla onun şarkılarını çaldım. Sonra kapım çalındı. Gelenler, 5-7 yaşlarında iki küçük çocuktu. Her ikisinde de birer not vardı. Notta, 'Michael'ın şarkılarını çaldığınız için teşekkür ederiz Bay Santana, çok güzel çalıyordunuz ve o öldüğü için çok üzgünüz' deniyordu. 'Bu küçük çocuklar Michael'ın müziğini nasıl bilebilirler' diye düşündüm.

Medya her zaman işlerin karanlık tarafına bakar ama çocuklar ona güvenebiliyorlardı. Michael Jackson hakkında bir şey söyleyecek olsaydım, şunu derdim: Çocukların ona güven duyduğu bir özelliğe sahipti. Güven, birisine sunabileceğiniz sevginin en yüksek şeklidir. Sadece dansçı ve müzisyen olarak mükemmel değildi aynı zamanda dünyayı iyileştirmek istiyordu. Hepimiz dünyayı iyileştirmek istiyoruz çünkü dünya çok fazla korkunun olduğu, hastalıklı bir vaziyette.''

''İSTANBUL, BAZI ŞEYLERİN BİLLURLAŞTIĞI ŞEHİR''

İstanbul'un, ''Müslümanların, Hristiyanların, Hinduların idealleri arasında bazı şeylerin billurlaştığı bir şehir'' olduğunu söyleyen Santana, İstanbul'u, kendi doğduğu şehir olan San Francisco'ya benzetti.

Santana, ''San Francisco'da biz kendi adımıza düşünürüz. Başkalarını takip eden koyunlar değiliz. Sorguluyoruz. Neden kadınları onurlandırmıyor ve erkeklerin enerjilerini olumlu bir şekilde, güzel ve faydalı şeyler yapmaya yönlendirmelerini sağlamıyoruz. İnsanlar olarak kendimize, enerjimizle ne yapacağımız konusunda daha fazla seçenek sunmamızı ve korku yerine nasıl güzellik yaratacağımızı düşünmemizi istiyorum'' şeklinde konuştu.

''Gitarlarına karşı bir bağlılık duygusu olup olmadığına'' ilişkin bir soru üzerine de Santana, o olmadığında çalamayacağını düşündüğü tek bir gitar olmadığını, bu konuda batıl inançları bulunmadığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*