Carlton Otel arsası bugün satışa çıkacak

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sarıyer Yeniköy'deki Halis Toprak'a ait Carlton Oteli arsasını bugün satışa çıkaracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Boğaz'ın tek satılık arazisinin talipleri arasında Rus milyarder Roman Abromoviç, Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum yeralıyor.

TMSF'nin satışa çıkardığı gayrimenkuller arasında 49 milyon 562 bin 613 YTL ile en yüksek muhammen bedele sahip gayrimenkulü oluşturan eski Carlton Oteli arsasının ihalesi, TMSF'nin Esentepe'deki binasında yapılacak.

Yeniköy'deki arsanın çevresinde Sait Halimpaşa Yalısı, Ayanikola Kilisesi ve bitişik nizam konutlar bulunuyor. Arazi, dünyanın en pahalı evlerinden biri olarak gösterilen Erbilgin Yalısı'na da çok yakın.

TMSF tarafından satışa çıkarılacak arazinin talipleri arasında Halis Toprak'ın Londra'daki malikanesini satın alan Rus milyarder Roman Abramoviç ile İstanbul'daki arazi satışlarıyla adları gündeme gelen Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum yeralıyor.

İhaleye katılacak diğer isimler, Antalya Kundu'da 200 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'nin en lüks otelini yapacak olan Lukoil'in ortağı Rus milyarder Telman İsmailov, Kutman-Ofer Grubu, İstanbul'da butik otel yapmak isteyen Versace Grubu'nun patronu Santo Versace, İngiliz Ottoman Fund, Sevil Sabancı ve Ömer Sabancı.

İETT arazisini satın alan Şeyh Maktum'un şirketi Emaar, araziye Armani Otel yapmayı planlıyor. Boğaz kenarındaki araziye yapılacak otelin en fazla 5-6 katlı olabileceği belirtiliyor.

Rus milyarder Abramoviç ise kendine konut yaptırmak istiyor.

İhale sonrası, arazinin metrekare fiyatının en az 20 bin dolara ulaşması bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse, Carlton Otel arsası metrekare fiyatı açısından Türkiye'nin en pahalı arazisi olacak.

Daha önce ihaleleri yapılan Karayolları arazisinde metrekare fiyatı 8 bin 290 dolar, İETT Garajı'nda ise yaklaşık 18 bin dolar olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious