Carmina Burana operasının bale versiyonu

Carmina Burana operasının bale versiyonu.12888
  • Giriş : 10.05.2008 / 12:50:00

Carl Orff'un ölümsüz sahne kantatı ''Carmina Burana'', bale adımlarıyla buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eser üzerine Arjantinli konuk sanatçı Mauricio Wanjrot'un yaptığı koreografi ile Brezilya müziği ile Hint motiflerini buluşturan ''SYNC'' adlı yapıtlardan oluşan iki bölümlük bale 22 Mayıs'ta prömiyer yapacak.

Carl Orff'un ölümsüz sahne kantatı "Carmina Burana", bale adımlarıyla buluştu.

Eser üzerine Arjantinli konuk sanatçı Mauricio Wanjrot'un yaptığı koreografi ile Brezilya müziği ile Hint motiflerini buluşturan "SYNC" adlı yapıtlardan oluşan iki bölümlük bale 22 Mayıs'ta prömiyer yapacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü klasik bale topluluğu, 2007-2008 sanat sezonunu iki yeni eser ile sonlandıracak.

Hollandalı koreograf Nils Christe'nin İtalyan besteci Ludovico Einaudi'nin "Salgari" adlı eseri üzerine yarattığı "SYNC" adlı bale, "senkronizasyon" kelimesinin kısaltılmışı olarak uyum içinde olmayı ifade ediyor.

Birinci perdede sahnelenecek olan "SYNC", Brezilya stili müzik ile Hint müziği motiflerini buluşturuyor. Klasik bale tekniklerinden virtüöziteye uzanan dansçıların kullandığı beden dilinin sanatseverlere sunulacağı eserin koreografı ve rejisörü Nils Christe. Yapıtın aynı zamanda sahne tasarımını da Christie gerçekleştirirken, balenin kostüm tasarımları koreografi asistanı Annegien Sneep'in, ışık düzeni ise Fuat Gök'ün imzasını taşıyor.

Bodrum yolcusu

Balenin ikinci perdesinde Carl Orff'un ünlü sahne kantatı "Carmina Burana" bale eşliğinde seyirci karşısına çıkacak.

"Carmina Burana" üzerine Arjantinli sanatçı Mauricio Wajnrot'un koreografisinin sunulacağı eserin koreografi asistanlığını Laura Cucchetti yaptı. Yapıtın dekor ve kostüm tasarımlarını Carlos Gallardo, ışık düzenini Fuat Gök gerçekleştirdi.

Eserlerde başlıca rolleri Bahri Gürcan, Arzu Kıran, Ayşe Fidanlık, Ayşem Sunal, Sanem Ergüler, Oliver Spence, Selin Sezer, Burak Kayıhan, Elif Fırat, Almula Ersoy, Serhat Güdül, Ebru Mıhçıoğlu, Eren Keleş, Sanem Subaygil ve Hakan Odabaşı üstleniyor.

Opera Sahnesi'nde 22 Mayısta prömiyer yapacak olan eser, 24 Mayıs'ta da başkentli sanatseverlerle birlikte olacak. Yapıt, ağustos ayında 6'ncı Bodrum Uluslararası Bale Festivali'nde sahnelenecek.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious