Çarpıcı notlar

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Edip Akbayram eline bayrak almak istemedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölücü terör örgütü PKK'nın düzenlediği etkinliklerin vazgeçilmez ismi sanatçı Edip Akbayram, İzmir'deki mitingde de sahne aldı.

Hatırlanacağı gibi Akbayram 1 Nisan 2007'de Londra'da PKK bayraklı ve Apo posterli bir konserden iki hafta sonra Ankara'daki Cumhuriyet Mitingi'ne katılmıştı. Dünkü mitingde sahnede şarkı söyleyen Akbayram'ın eline bir bayan tarafından Türk bayrağı verildi. Bu olay karşısında şaşıran Akbayram birkaç saniye hareketsiz kaldı. Bayrağı veren bayan eliyle Akbayram'ın bayraklı elini sallamaya çalıştı ancak bunda başarılı olamadı. Sanatçının bu noktadaki rahatsızlığını anlayan bayan tekrar bayrağı alıp sahnedeki yerine geçti.

-Silah üzerine yemin ettiren Albay alandaydı

Vatandaşları silah üzerine yemin ettiren Kuvayı Milliye Derneği Başkanı emekli Albay Fikri Karadağ da alandaydı. Karadağ ve ekibi bir ara kürsüye çıkmak için uğraştı. Kürsüye alınmaması üzerine görevlilerle münakaşa etti. Alandaki tek emekli asker Karadağ değil. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Korgeneral Yaşar Müjdeci, Danıştay'a yönelik saldırıda adı geçen emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin gibi isimlerde mitinge bizzat katıldı. Tekin'in Türk Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Sevgi Erenol ile samimiyeti dikkat çekti. Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, geçmiş mitinglerde olduğu gibi yine konuşma yapmadı.

-Milliyet'in Otel'e astırdığı ilginç pankart

Miting meydanın hemen yanındaki Ege Palas Otel'e asılan Milliyet gazetesinin dev pankartı ise dikkat çekti. Pankartta, "Yalnız Değilsiniz. Mitingler Sürecek. Çoşku Dalga Dalga-Milliyet" şeklinde yazı yer aldı. Miting komite heyeti konuşmalar sırasında pankarta dikkat çekerek "Bu da Aydın Doğan'ın hediyesi" şeklinde konuştu. Medyaya tepkiden payını sadece Doğan grubu değil bütün basın aldı. Mitinge gelenler uzun süre "Satılmış Medya" şeklinde slogan attı.

-Zülfü Livaneli'ye şarkı söyletmek istemediler

Miting tertip heyeti Tuncay Özkan'ın tansiyonu arttıran konuşmasından sonra sahneye gelen sanatçı Zülfü Livaneli'nin mini konserine engel olmak istedi. Sahneye gelen Livaneli söyleyeceği şarkının müziğinin çalınmadığını görünce tertip komitesini meydandakilere şikayet ederek "Beni buraya çıkarmak istemediler. Şimdi de şarkı söylememi engelliyorlar. 'Mikser kilitlendi' diyorlar. Bu tür şeyler bölücülüktür." dedi. Bu sözler üzerine alandaki vatandaşlar tertip komitesini yuhalamaya başladı. Miting Tertip Komitesi Başkanı İzmir Barosu Başkan Yardımcısı İşçi Partisi Konak İlçe eski Başkanı Avukat Ferda Kardelen, bir süre vatandaşlarla tartıştı. Artan tepki üzerine Livaneli'nin şarkı söylemesine izin verildi. İki şarkı söyleyen Livaneli, ısrar üzerine üçün bir şarkı daha söyledi. Şarkı aralarında Livaneli hoşgörü mesajları vererek, "Biz bu ülkede bütün yurttaşlar bir arada yaşayacağız. Yeni dönemde yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir orman gibi kardeşçesine. Dün Erzurum'da miting yapıldı bugün burada. Birbirimize düşmemeye dikkat etmeliyiz. Barışı ve demokrasiyi korumamız gerek. " dedi.

-Miting organizasyonu çok kötüydü

Miting alanında yeterli düzenleme yapılmadığı için çok sayıda insan ezilme tehlikesi geçirdi. Sıcak ve tansiyon düşmesi neticesinde 445 kişi baygınlık geçirdi. Bunlardan dördü kalp krizi neticesinde Alsancak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Miting alanında 23 ambulans hazır tutulurken 75 sağlık personeli görev yaptı. Sağlık personelinden 7 tanesi sedye ile alanda dolaştı. Rahatsızlananların bazıları kürsünün hemen arkasındaki rıhtımdan botlara bindirilerek hastaneye kaldırıldı.

-Mitinge katılan diğer isimler

Mitinge Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Selahattin Özer, Hür Parti Yaşar Okuyan, gazeteci Hulki Cevizoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan, Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, ADD Genel Başkan Yardımcısı Nur Serter gibi isimler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious