'Çarpışmaktan vazgeçmeyeceğim'

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Afyonkarahisar'da Kocatepe'ye çıkan Mustafa Sarıgül, "Çarpışacağım, çarpışmaktan vazgeçmeyeceğim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül beraberindeki yüzlerce vatandaş ile birlikte Büyük Taarruz'un 84. yıldönümü nedeniyle Afyonkarahisar'a geldi. Kocatepe'deki konuşmasında, Atatürk'ün kimsenin tekelinde olmadığına dikkat çeken Sarıgül, Atatürk'ü yalnız kendilerine aitmiş gibi göstermeye çalışanlara tepki gösterdi.

Türk milletinin haksızlığa karşı, örneği görülmemiş bir onur ve insanlık mücadelesi verdiğini kaydeden Sarıgül, "Ülkeye ve bayrağa her zamankinden çok sahip çıkmak gerektiğini söylemek için buradayız. Bu geceyle 1922'nin 26 Ağustos gecesi arasında tek bir fark var. O gece bu tepenin etrafı düşmanla çevriliydi, karşı tepelerde düşman bayrağı dalgalanıyordu. İşte bu tepe, Kocatepe ulusun var olmakla yok olmak arasındaki yeridir. Bu destanı mekanında yaşamaya ve anlamaya geldik." diye konuştu.

Bazı kesimlerin Atatürk'ü istismar ettiğini, yalnızca bir kesime aitmiş gibi yansıtılmaya çalışıldığını belirten Sarıgül, "Atatürk Türk Milleti'nindir. Atatürk'ün oy amacı olarak kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Sarıgül, "Ben sonuna kadar çarpışacağım. Siyasette doğruların yerleşmesi için çarpışmamı sürdüreceğim." dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kişisel olarak Kocatepe'ye gelmeme hakkı bulunduğunu belirten Sarıgül, "Ancak CHP'nin genel başkanı mutlaka Kocatepe'ye gelmelidir. CHP genel Başkanı sıfatını taşıyan kimse Kocatepe'ye gelmemezlik edemez." diye konuştu.

Daha sonra toplu bir şekilde 10'uncu yıl marşı söylendi, şehitler için dua edildi.

Sarıgül, kutlamalara katılan vatandaşlara laik ve demokratik cumhuriyeti koruma yemini ettirdi. Kutlama etkinliklerine katılan vatandaşlardan büyük ilgisini gören Sarıgül, sevenleriyle tek tek selamlaştıktan sonra Kocatepe'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious