Çarpraz sorguda gergin anlar

Çarpraz sorguda gergin anlar.11908
  • Giriş : 01.12.2008 / 23:07:00

Ergenekon davasının bugün görülmesine devam edilen 22. duruşmasında tutuklu sanık Muzaffer Şenocak'ın sorgusu sırasında soru soran avukatlarının soruları gergin anların yaşanmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı sanıklar müdahil avukatların sorularına oturduğu yerden itiraz ederken, bazı sanık avukatları ise mahkeme heyetinden soruların kabul edilmemesi yönünde talepte bulundular.

Silivri Cezaevi içerisindeki duruşma salonunda görülmesine devam edilen Ergenekon davasının öğleden sonraki oturumunda Muzaffer Şenocak'ın çapraz sorgusuna devam edildi. Çapraz sorgu sırasında söz alan müdahil Şebnem Korur Fincancı'nın Avukatı Özkan Yücel, Şenocak'a sorular yöneltti. Yücel'in soruları sırasında duruşmada sık sık gergin anlar yaşandı.

Yücel'in sorularına bazı sanıkların oturduğu yerden müdahale ettiği görülürken, sanık avukatlarının da mahkeme heyetinden soruların kabul edilmemesi yönünde talepte bulundular. Söz alan emekli yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk avukatı Yaşar Ağsu, "Bu mahkemenin Ergenekon diye bir terör örgütünün olmadığına karar vereceğine adım kadar inanıyorum. Ancak ortada bir gerçek var. Bu gerçekte 40 bin evladımızı öldüren bir PKK var" demesi üzerine Ayşe Korur Fincancı'nın avukatlarından Ayşe Batumlu, "Sanıklara ve avukatlara ciddi bir ikaz yapılsın. Mahkeme bize yapılan hakaretlerin önüne geçsin" diye konuştu.

Daha sonra söz alan tutuklu sanıklardan Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül söz alarak, "Örgütlü olarak hazırladıkları soruları burada sormak isteyen müdahil avukatlar ya kendilerini tatmin, yada şöhret etme çabasındalar" diyerek sorulara tepki gösterdi.

Söz alan tutuklu sanıklardan emekli astsubay Oktay Yıldırım, "19 aydan beri ızdırap içindeyim. Bugün 22. duruşmadayız. Savunmasını yapan her sanık iddianameyi paramparça etmiştir, sahte delilleri ortaya çıkartmıştır" şeklinde yüksek sesle konuşunda Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özefe, Yıldırım, "Sakin ol, yavaş konuş" şeklinde uyardı.

Bunun üzerine Yıldırım, "Ben konuşmuyorum. 15 yaşında asker olan 39 yaşında sanık olan yüreğim konuşuyor. Şahsınıza değil, cüppenize Türk milleti adına karar verdiğiniz makam için size yalvarıyorum. Bizi yargılayın, bizi insanların dillerine ve kalemlerine bırakmayın" dedi.

Yıldırım'ın ardından söz alan emekli yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk, "Müdahillerin fikriyatı ve eylemleri ile sanıkların fikriyatı ve eylemleri bellidir. Dağdan gelmiş bir kadro misali sorular soranlar, dağda alamadıkları intikamı burada almaya çalışıyorlar" şeklinde konuşunca müdahil avukatlarından Ayşe Batumlu söz alarak, "Öztürk hakkında suç duyurusunda bulunulsun. Burada bize hakaretler yapılıyor. Bir meslektaşımız bizi örgüt üyeliği ile bir başkası ise dağdan inme ile suçluyor. Haklarında suç duyurusunda bulunulsun" diye konuştu.

Daha sonra tekrar söz alan Mehmet Zekeriya Öztürk avukatı Yaşar Ağsu, "Dağdakilere terör örgütü desinler. Bizde ne olduklarını bilelim" dedi.
Yaşanan tartışmalar sırasında Şenocak'ın avukatı Kenan Aşık'ın müvekkiline bir not ilettiği görüldü. notun iletilmesinin arından Şenocak'ın müdahil avukatlar tarafından sorulan soruları yanıtlamadı.

Sanık avukatlarının oturduğu yerden bazı itirazlar bulunmaları üzerine Mahkeme Başkanı Özefe, "Gerekli uyarılar yapıldı. Söz almadan konuşmayın, salondan atarım" şeklinde uyarıda bulundu.

Bunun üzerine Mehmet Zekeriya Öztürk avukatı Yaşar Ağsu söz alarak, "Mahkeme heyeti elbetteki bizi salondan atabilir. Ancak müdahil avukatların böyle bir talepte bulunmaması gerekir" dedi.

Muzaffer Şenocak'ın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından eski polis memuru Aydın Yüksek'in savunmasına geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*