Carrefoursa 'sadık müşteri' toplayacak

Carrefoursa 'sadık müşteri' toplayacak.40478
  • Giriş : 18.04.2008 / 00:51:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 00:11:41

CarrefourSA Genel Müdürü Guillaume Vicaire, 2008 yılında 4-7 hiper market ile 20 süpermarket açmayı ve yüzde 3'lük büyümeyi hedeflediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vicaire, ''CarrefourSA Plus'' kart ile Mayıs ayından itibaren mağazalarında uygulamaya konulacak ''dönüşümlü poşetler''in tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 30 ülkede yaklaşık 15 bin mağaza ile faaliyet gösteren Carrefour Grubunun geçtiğimiz yıl 102,4 milyar avro ciro yaptığını ifade etti.

CarrefourSA'nın grup için çok büyük bir gelişme potansiyeli arz ettiğini, Türkiye'nin öncelikli bir ülke olduğunu belirten Vicaire, CarrefourSA'nın 2007'deki büyüme oranının yüzde 4,5 olduğunu kaydetti.

Vicaire, bu büyüme oranının Fransa için yüksek, Türkiye için düşük olduğunu ve 2008'de yüzde 3'lük büyüme oranı tahmin ettiklerini aktararak, kısa vadede ekonomi ve tüketim bağlamının pek parlak olmadığını gördüklerini, ailelerin borç düzeyinin, işsizliğin ve benzinde fiyat artışlarının olduğunu söyledi.

Vicaire, ''Türkiye'de halihazırda hem siyasi hem de ekonomik durum bir hayli gergin. Bunun enflasyon üzerinde kaygı verici etkileri oluyor. Bazı ham maddelerin özellikle pirincin fiyatında patlamadan bahsediliyor. Gıda ile ilgili kalemlere bakıldığında yüzde 12'lik bir enflasyon görüyoruz. Belli enflasyon düzeyinin ortaya çıkması hane halkı tüketimini de etkiliyor'' görüşünü dile getirdi.

Türkiye'de hanelerin tüketiminde gıdanın payının yüzde 33, Fransa'da yüzde 14 civarında olduğunu hatırlatan Vicaire, ülkedeki demografik nüfus artışı ile eğitim seviyesinin yüksek oluşunun, Türkiye ekonomisinin parametrelerini yükselttiğini ve bölgenin en parlak ülkesi haline getirdiğini söyledi.

Vicaire, bir soru üzerine de, gıda sınıfına bakıldığında bazı kategorilerde önemli enflasyon görüldüğünü ve mağazalara her gidişte alınan ürün sayısında azalma olduğunu vurgulayarak, ''Bu yıl başından bu yana sattığımız ürünlerde miktar olarak düşüş yaşıyoruz. Nisan'a kadar böyle bir eğilim vardı. Ama Nisan'da daha iyi görünüyor'' dedi.

-2010 HEDEFLERİ...-

Vicaire, Türkiye'de perakende pazarının son derece parçalanmış olduğunu, çok sayıda operatör bulunduğunu ve modern perakendenin, sektörden aldığı yüzde 37 oranında pay ile azınlıkta kaldığını kaydetti.

Carrefour Grubunun 2007 yılında Türkiye'de, yüzde 13,6 payla pazarda ikinci sırada yer aldığını kaydeden Vicaire, CarrefourSA'nın 33 kentte faaliyetini sürdürdüğünü, 20 hiper market, 102 CarrefourSA Expres ile 7 bin çalışana sahip olduğunu, Türkiye'de 1,5 milyar YTL yatırım yapıldığını, temettü dağıtımında bulunmadıklarını ve bütün kazançlarını yatırıma çevirdiklerini anlattı.

Bu yılın başında Merter'de çok önemli bir emlak operasyonuna imza attıklarını, bunun da şirketin finansal yapısını güçlendireceğini dile getiren Vicaire, 2007 yılında 56 yenilenmiş mağaza ile 18 yeni CarrefourSA Expres açtıklarını belirtti.

Vicaire, Türkiye'nin son derece çekici ve giderek hızlı bir şekilde büyüyen bir pazar olduğunu ve CarrefourSA'nın da bu pazara adapte olma başarısını gösterdiğini ifade ederek, ''2010 yılında yüzde 15 pazar payına sahip olmayı, 40 hiper market, 200 süpermarket, 12 bin çalışan ile 2 milyar avro ciro sağlamayı amaçlıyoruz'' dedi.

-''DAKİKADA 30'DAN FAZLA ATILABİLİR PLASTİK POŞET TÜKETİLDİ''-

Vicaire, 3 adet girişimi uygulamaya geçirdiklerini belirterek, bunlardan ilkinin çalışanları eğitmek için açılan Carrefour Alesta Akademisi olduğunu, şu ana kadar 16 müdürü bu eğitimden geçirdiklerini söyledi.

Vicaire, ikinci girişimin ise Mayıs ayında yürürlüğe girecek ''dönüşümlü poşet uygulaması'' ile müşterileri mağazalardaki atılabilir poşetlerden vazgeçirmek olduğunu aktararak, geçtiğimiz yıl Türkiye'de CarrefourSA'larda 200 milyondan fazla poşet dağıtıldığını, dakikada 30 poşetten fazla atılabilir plastik poşet tüketildiğini anlattı.

Amaçlarının bu poşetlerden vazgeçmek ve çevre kirliliğinden kaçınmak olduğunu vurgulayan Vicaire, Doğal Hayatı Koruma Derneği ile böyle bir girişim başlattıklarını, müşterilere tekrar kullanılabilir poşetler sunacaklarını söyledi.

Vicaire, ''doğa dostu'' poşetlerin mağazalarda satılacağını, bedelinin ise 1,40 YTL olduğunu ve poşetlerin eskidiğinde bedava olarak yenisiyle değiştirileceğini bildirdi.

Üçüncü girişimlerinin ise Trinkart'ın yenilenmiş hali olan ''CarrefourSA Plus'' müşteri sadakat kartı olduğunu anlatan Vicaire, kart ile müşterileri daha iyi tanımayı ve müşteri sadakatini artırmayı, ayrıca cirolarının yüzde 80'ini bütün CarrefourSA'larda kullanılabilecek ''CarrefourSA Plus'' kartla yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Vicaire, Çin'de plastik poşetlerin yasaklandığı ve Carrefour'un da bu uygulamaya uyup uymayacağının sorulması üzerine, Çin devletinin aldığı karara uyacaklarını, Türkiye'de şu anda bu yönde resmi bir durum bulunmadığı belirterek, Türkiye'de CarrefourSA olarak ilk aşamada seçimi müşteriye bırakacaklarını, zaman içinde plastik poşetleri bırakabileceklerini, müşterilerin hazır olduğunu düşündükleri bazı marketlerde de tamamen dönüşümlü poşet uygulamasına geçebileceklerini de kaydetti.

-''SÜPERMARKET ÖNEMLİ BİR GELECEK VAAT EDİYOR''-

Vicaire, ülkenin ekonomik büyümesi düştüğünde bunun kendi faaliyetlerine de yansıdığını belirterek, 2008 yılında iki hanelik karlılık hedefleri bulunduğunu, Türkiye'deki temel büyüme oranlarına göre kendilerini ayarladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de 2 milyar YTL ciro ile 30 milyon YTL net kar elde ettiklerini ve bu yıl 100 milyon avroluk yatırım yapmayı planladıklarını ifade eden Vicaire, ''2008'de 4-7 hiper market ile 20 süpermarket açmayı hedefliyoruz'' dedi.

Vicaire ayrıca, açılım programları bulunduğunu, bazı kentlerde nokta alımlarının da kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Cirolarının yüzde 40'ını süpermarket, yüzde 60'ını da hiper marketlerden sağladıklarını bildiren Vicaire, süpermarketin önemli bir gelecek vaat ettiğini bu nedenle süpermarkete önem verdiklerini ve amaçlarının müşteriye daha yakın yerlerde satış noktaları oluşturmak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious